Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Odholowali 279 aut. Kosztowało to kierowców przeszło 140 tys. zł

Data publikacji: Autor: Adam Mirosiński

fot. Gloswielkopolski.pl / Pawel F. Matysiak W związku z wizytą prezydenta Donalda Trumpa oraz szczytem państw wchodzących w skład Trójmorza, w Warszawie odholowano 279 nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Opłaty, jakie musieli w związku z tym ponieść kierowcy, szacowane są na 143 tys. zł.

Ze względu na wymogi organizacji wizyty prezydenta USA i szczytu, od 4 lipca do 6 lipca na wielu ulicach w centrum stolicy wprowadzono zakazy zatrzymywania wraz z tabliczką informującą o możliwości wywiezienia pojazdu na koszt właściciela. Dotyczyły one także wyznaczonych miejsc postojowych, zatok i chodników.

Mimo to – jak informuje warszawska straż miejska – wielu kierowców nie zastosowało się do zmian i w efekcie do godziny 12.00 w środę 5 lipca (przy obowiązywaniu zakazów od godz. 22.00 we wtorek) wydano dyspozycje odholowania 208 nieprawidłowo zaparkowanych pojazdów. Do godziny 15.00 w środę dyspozycji takich było już 230, do godziny 15.00 w czwartek – 271, a dzisiaj o godzinie 8.00 licznik stanął na 279. Zakładając, że w grę wchodzą w zasadzie wyłącznie samochody osobowe (co zresztą potwierdzają przedstawiciele Straży Miejskiej), łączne opłaty za usunięcie i przechowywanie aut na wyznaczonych do tego parkingach wyniosły około 143 tys. zł. Skąd ta kwota?

Zgodnie z uchwałą Rady Miasta Stołecznego Warszawy, stawka za usunięcie pojazdu o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t wynosi w 2017 r. 476 zł. Do tego należy doliczyć 37 zł za każdą rozpoczętą dobę pobytu samochodu na parkingu. W sumie mamy więc 513 zł. Mnożąc tę wartość przez liczbę aut (279) otrzymujemy 143 127 zł.

– Wykaz ulic, na których obowiązują obostrzenia, dostępny był na wielu portalach informacyjnych, w tym na stronie Straży Miejskiej oraz w mediach przez wielu dni. W ciągu dwóch tygodni przed wizytą prezydenta Donalda Trumpa i szczytem państw wchodzących w skład Trójmorza strażnicy rozdali w Śródmieściu (dzielnica Warszawy – przyp. red.) około 5500 ulotek informujących o zmianach organizacji ruchu, wkładając je za wycieraczki samochodów oraz przekazując administratorom budynków czy wspólnotom mieszkaniowym. Mimo to nie wszyscy zmotoryzowani zastosowali się do zakazów zatrzymywania i postoju. Powodem było zapewne przyzwyczajenie i jeżdżenie na pamięć – wyjaśnia Monika Niżniak, rzecznik prasowy Straży Miejskiej m.st. Warszawy.

Redakcja poleca:

Egzamin na prawo jazdy trzeba będzie zdawać co roku?
Najlepsze trasy dla motocyklistów w Polsce
Czy warto kupić używaną Skodę Octavię II?

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Golfa

Polecamy: Co ma do zaoferowania Volkswagen up!?

Pytana przez nas, czy znaki informujące o zakazach parkowania zostały ustawione z odpowiednim wyprzedzeniem, stwierdza, że pojawiły się na co najmniej 5 dni przed planowanym wprowadzeniem obostrzeń.

Kiedy mogą odholować samochód?

Zgodnie z przepisami pojazd jest usuwany z drogi na koszt właściciela w przypadku:

1) pozostawienia pojazdu w miejscu, gdzie jest to zabronione i utrudnia ruch lub w inny sposób zagraża bezpieczeństwu;

2) nieokazania przez kierującego dokumentu stwierdzającego zawarcie umowy obowiązkowego ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej posiadacza pojazdu lub stwierdzającego opłacenie składki tego ubezpieczenia, jeżeli pojazd ten jest zarejestrowany w kraju,

3) przekroczenia wymiarów, dopuszczalnej masy całkowitej lub nacisku osi określonych w przepisach ruchu drogowego, chyba że istnieje możliwość skierowania pojazdu na pobliską drogę, na której dopuszczalny jest ruch takiego pojazdu;

4) pozostawienia pojazdu nieoznakowanego kartą parkingową, w miejscu przeznaczonym dla pojazdu osoby niepełnosprawnej o obniżonej sprawności ruchowej oraz osób wymienionych w art. 8 ust. 2 ustawy;

5) pozostawienia pojazdu w miejscu obowiązywania znaku wskazującego, że zaparkowany pojazd zostanie usunięty na koszt właściciela.

Pojazd może być również usunięty z drogi na koszt właściciela, jeżeli nie ma możliwości zabezpieczenia go w inny sposób, w przypadku gdy:

1) kierowała nim osoba:

a) znajdująca się w stanie nietrzeźwości lub w stanie po użyciu alkoholu albo środka działającego podobnie do alkoholu;

b) nieposiadająca przy sobie dokumentów uprawniających do kierowania lub używania pojazdu;

c) jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

2) jego stan techniczny zagraża bezpieczeństwu ruchu drogowego, powoduje uszkodzenie drogi albo narusza wymagania ochrony środowiska.

Ponadto pojazd może być przemieszczony lub usunięty z drogi, jeżeli utrudnia prowadzenie akcji ratowniczej.

Ile kosztuje odholowanie?

Kwoty za usunięcie pojazdów ustalane są przez poszczególne jednostki samorządu terytorialnego (powiatu, gminy, miasta) na każdy rok kalendarzowy na podstawie obwieszczenia Ministra Finansów w sprawie maksymalnych stawek opłat. W Warszawie na rok 2017 wynoszą:

Rodzaj pojazdu

Stawka za usunięcie pojazdu (zł)

Stawka za każdą dobę przechowywania pojazdu (zł)

Rower lub motorower

110

17

Motocykl

218

24

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej do 3,5 t 

476

37

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 3,5 t do 7,5 t 

594

49

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 7,5 t do 16 t

841

71

Pojazd o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 16 t

1239

132

 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Tomek (gość)

    Jeśli odholowywanie odbywało się tak jak na zdjęciu to nikt nie zapłaci za holowanie tylko miasto zapłaci odszkodowanie za uszkodzenie skrzyni biegów i opon. A druga rzecz jeśli ktoś pojechał na urlop i zostawił samochód, gdzie nigdy nie było zakazu parkowania to czy trzeba być jasnowidzem, że za chwile postawią tam zakaz.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości