Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Odholowanie auta. Opłaty niegodne z prawem, możliwy zwrot pieniędzy

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Holod Uchwała Rady Warszawy o wysokości opłat za odholowanie aut, obowiązujących w 2016 roku, jest nieważna. Tak uznał Wojewódzki Sąd Administracyjny.

Rzecznik Praw Obywatelskich zaskarżył uchwałę Rady Warszawy, która ustaliła wysokość opłat w 2016 r. za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu. Podkreślił, że stawki ustalone przez Radę są arbitralne, a uchwała została wydana z naruszeniem prawa.

Redakcja poleca:

Opłata emisyjna w cenie paliw. Kierowcy oburzeni
Jazda po rondzie. Ważny wyrok dla kierowców
Hostessy na targach motoryzacyjnych w Genewie

Sąd, który uznał skargę podkreślił, że w uchwale zastosowano maksymalne stawki opłat bez właściwego ich uzasadnienia. Według Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego, jedyną przesłanką, którą kierowała się Rada ustalając stawki opłat, były kwestie fiskalne. Wskazano, że przesłanką uwzględnianą przez organ w ustalaniu stawek opłat "mają być koszty usuwania pojazdów na obszarze danego powiatu, a nie koszty usuwania pojazdów ponoszone przez organ".

Jeśli wyrok się utrzyma, będzie można domagać się zwrotu pieniędzy za odholowane auta. Przypomnijmy, że Rzecznik Praw Obywatelskich złożył także skargę dotycząca uchwały określającej opłaty za odholowanie i przechowanie pojazdu na parkingu z 2017 roku, która czeka na rozpatrzenie.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Vigor (gość)

    Przeczytajcie artykuł 130 a PoRD Dz. U. 2017 poz. 1260 jest wyraźnie napisane ust 6a. Wysokość maksymalnych stawek jest tam określona.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości