Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odliczanie VAT od samochodu w firmie - nowe zasady od 1 kwietnia 2014

Wojciech Frelichowski
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych
Z początkiem kwietnia weszła w życie nowelizacja przepisów o VAT. Zmiany dotyczą zarówno zasad odliczania tego podatku od zakupu (leasingu, najmu itp.) samochodów przez przedsiębiorców, jak i rozliczania kosztów związanych z eksploatacją aut, w tym paliwa.
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych
Nowe zasady odliczania VAT od aut firmowych

- Nowe zasady rozliczania VAT od samochodów osobowych mają teoretycznie umożliwić przedsiębiorcom odliczenie pełnego podatku. W praktyce przewidziany jest katalog restrykcyjnych wymogów, których niespełnienie jest zagrożone wysokimi sankcjami karnoskarbowymi (do siedemset dwudziestu stawek dziennych – czyli nawet do ponad szesnaście milionów złotych). Nowelizacja przepisów przewiduje wiele sytuacji, w których organ podatkowy będzie mógł z łatwością podważyć pełne prawo do odliczenia VAT przez przedsiębiorcę - twierdzi Michał Borowski, ekspert Business Center Club ds. podatków.

Zgodnie z nowymi przepisami, podatnikom przysługuje prawo do odliczenia 50 proc. VAT doliczanego do ceny pojazdów o dopuszczalnej masie całkowitej nieprzekraczającej 3,5 tony, bez ograniczenia kwotowego (dotychczas 60-procentowy limit był dodatkowo ograniczony kwotowo do 6000 zł). Samochody i inne pojazdy o DMC powyżej 3,5 t są oczywiście objęte stuprocentowym odliczeniem.

Takie odliczenie (50 proc. VAT) przysługiwać będzie wówczas, gdy samochód będzie wykorzystywany w tzw. działalności mieszanej, czyli zarówno do celów firmowych, jak i prywatnych. Według analityków, z nowelizacji skorzystają głównie nabywcy droższych aut, w przypadku których bardziej opłacalne jest nielimitowane kwotowo odliczenie 50 proc. VAT. Żadnych preferencji nie daje natomiast posiadanie w samochodzie kratki i związanej z nią homologacji ciężarowej. Takie samochody znikają więc z ofert dealerów.

Co jednak istotne, dla samochodów o przeznaczeniu mieszanym, 50-procentowe odliczenie VAT przysługiwać będzie również w stosunku do wszystkich wydatków eksploatacyjnych (np. przeglądy, naprawy, części zamienne). Przed 1 kwietnia 2014 r. było to 100 proc.

Natomiast odliczenie 50 proc. VAT od paliwa dla przedsiębiorców użytkujących w sposób mieszany posiadane pojazdy będzie możliwe nie wcześniej niż od 1 lipca 2015 r. Ale jeśli taka możliwość zostanie wprowadzona, to stanie się to na bazie nowych przepisów.

Nowelizacja przepisów zakłada również, że pod pewnymi warunkami, podatnicy będą mogli odliczać 100 proc. VAT naliczonego od zakupu i użytkowania samochodów osobowych, a także od zakupu paliwa do nich, i to już od 1 kwietnia 2014 r. Możliwość taka wystąpi wówczas, gdy dany samochód będzie przeznaczony wyłącznie do użytku firmowego (związanego z prowadzoną działalnością gospodarczą).

W takim przypadku podatnik będzie musiał spełnić szereg restrykcyjnych wymogów, które warunkują możliwość skorzystania z pełnego odliczenia VAT. Przede wszystkim każdy samochód, od którego przedsiębiorca zamierza odliczyć cały VAT, będzie musiał zostać zgłoszony w urzędzie skarbowym.

Taką informację będzie należało zrobić w terminie 7 dni od dnia dokonania pierwszego wydatku związanego z samochodem. W przypadku zmiany wykorzystania samochodu (np. z użytku firmowego na mieszany) aktualizacji należy dokonać najpóźniej przed dniem, w którym dokonuje się tej zmiany.

Ponadto, do każdego takiego pojazdu podatnik będzie zobowiązany prowadzić szczegółową ewidencję przebiegu wskazując m.in. kto, kiedy, dokąd i w jakim celu (oczywiście służbowym) jechał danym samochodem.

Brak rzetelności prowadzonej ewidencji pozbawi podatnika prawa do pełnego odliczenia VAT i może narazić go na dodatkowe sankcje karnoskarbowe (m.in. grzywnę do 720 stawek dziennych).

Samochód może też zostać uznany za przeznaczony wyłącznie na potrzeby firmowe jeśli świadczy o tym jego konstrukcja (np. niektóre pikapy, auta dostawcze - więcej pod tekstem).

Sebastian Bobrowski, dyrektor finansowy biura rachunkowe inFakt.pl, podkreśla, że znowelizowana ustawa nie daje możliwości odliczania pełnego VAT-u przedsiębiorcom, którzy prowadzą firmę w miejscu zamieszkania. Bo zdaniem Ministerstwa Finansów w tym przypadku nie da się jednoznacznie stwierdzić, że samochód używany jest tylko do celów firmowych.

- Niestety, nowelizacja wprowadza wiele obszarów, w których organ podatkowy będzie mógł z łatwością podważyć pełne prawo do odliczenia VAT przez przedsiębiorcę. Przykładowo, organ podatkowy może uznać, że w prowadzonej ewidencji przebiegu pojazdu znajdują się zbyt ogólnie opisane cele poszczególnych przejazdów firmowych - wylicza Michał Borowski.

Ostatnio pojawił się sposób na odpis podatku VAT od każdego samochodu. Jednak jest dość żmudny, bo wymaga zarejestrowania firmy w Czechach, bo tamtejsze przepisy umożliwiają odliczenie pełnego VAT o zakupu i eksploatacji pojazdu.

Co powinna zawierać ewidencja przebiegu pojazdu do celów VAT?
1. Numer rejestracyjny pojazdu;
2. Dzień rozpoczęcia i zakończenia prowadzenia ewidencji;
3. Stan licznika przebiegu pojazdu na dzień:
• rozpoczęcia prowadzenia ewidencji;
• na koniec każdego okresu rozliczeniowego;
• na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

4. Wpis osoby kierującej samochodem – przy każdym wykorzystaniu pojazdu – zawierający:
• kolejny numer wpisu;
• datę i cel wyjazdu;
• opis trasy (skąd – dokąd);
• liczbę przejechanych kilometrów;
• imię i nazwisko osoby kierującej.

5. Liczbę przejechanych kilometrów na koniec każdego okresu rozliczeniowego oraz na dzień zakończenia prowadzenia ewidencji.

W przypadku, gdy przedsiębiorca udostępni chwilowo samochód osobie niebędącej jego pracownikiem, np. klientowi, ewidencja będzie musiała zawierać:
• kolejny numer wpisu;
• datę i cel udostępnienia pojazdu;
• stan licznika na dzień udostępnienia pojazdu;
• liczbę przejechanych kilometrów;
• stan licznika na dzień zwrotu pojazdu;
• imię i nazwisko osoby, której pojazd został udostępniony.

Jaka konstrukcja samochodu umożliwia odliczenie pełnego VAT?
1. Samochody, które posiadają jeden rząd siedzeń, oddzielony od części przeznaczonej do przewozu ładunków ścianą lub trwałą przegrodą:
• klasyfikowanych zgodnie z przepisami do podrodzaju „wielozadaniowy", „van"
• z otwartą częścią przeznaczoną do przewozu ładunków

2. Samochodów, które posiadają kabinę kierowcy z jednym rzędem siedzeń i nadwozie przeznaczone do przewozu ładunków jako konstrukcyjnie oddzielne elementy pojazdu.

Spełnienie wymagań będzie stwierdzane na podstawie dodatkowego badania technicznego przeprowadzonego przez okręgową stację kontroli pojazdów. Konieczne będzie także uzyskanie zaświadczenia wydanego przez tę stację oraz wpisu do dowodu rejestracyjnego, zawierającego odpowiednią adnotację o spełnieniu tych wymagań. Ważne - zaświadczenia wydane przed 1 kwietnia 2014 r. zachowują ważność.

Wojciech Frelichowski

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty