Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Odliczanie zakończone

Data publikacji: Autor: lm

Sejm przyjął senackie poprawki do ustawy o VAT, które są wielce niekorzystne dla przedsiębiorców. Oznacza to, że z dniem 1 maja skończy się odliczanie podatku od firmowych aut osobowych.

 

W chwili wejścia Polski do Unii Europejskiej, firmy zaczną odpisywać w stosunku do aut osobowych oraz tzw. z kratką tylko połowę VAT-u, nie większą niż 5 tys. złotych. Pełną sumę będzie można odliczyć w przypadku użytkowania auta o ładowności spełniającej „wzór Lisaka”. W skrócie oznacza to, że 5-osobowe auto powinno móc przewieźć 697 kg. Wzór Lisaka spełniają tylko największe auta jak vany i terenówki – ale także Fiaty Panda w wersji 2-osobowej. Logicznie rozumując, firmom może się zacząć opłacać korzystanie z dużych pojazdów, ze względu na możliwość odliczenia nawet kilkunastu tysięcy złotych.

 

Najwięcej kontrowersji budzi zapis o zakazie odpisu paliwa zużywanego przez samochody firmowe. Grozi to tym, że wzrosną koszty eksploatacji, a więc również ceny oferowanych usług, np. kurierskich. Istnieje poza tym obawa, że przedsiębiorstwa przestaną kupować nowe samochody.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości