Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Odrestaurowali zabytkowego Peugeota

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Odrestaurowali zabytkowego Peugeota To dopiero ludzie z pasją! Uczniowie i nauczyciele z koła hobbystów pojazdów zabytkowych odrestaurowują Peugeota 201M z 1936 roku. Udało im się już uruchomić silnik.

Samochód był w bardzo złym stanie, jak go kupiliśmy. Po prostu kupa rdzy - pokazuje zdjęcia sprzed dwóch lat Aleksander Sokołowski, opiekun koła hobbystów działającego przy kędzierzyńskim Centrum Kształcenia Praktycznego i Ustawicznego.

- Ale właśnie o taki egzemplarz nam chodziło. Chcieliśmy go odrestaurować wspólnie z młodymi ludźmi. To wspaniała przygoda i lekcja mechaniki - zaznacza Tadeusz Urbańczyk, dyrektor CKPiU.

Wóz to Peugot 201M z 1936 roku, wyjątkowo rzadki egzemplarz. - Nie wykluczamy, że był wykorzystywany jako karetka. Świadczy o tym fakt, że koło zapasowe umieszczone było w błotniku, a nie na tylnej klapie - zaznacza Aleksander Sokołowski.

Uczniowie rozebrali pojazd i zabrali się za jego odrestaurowanie. - Z elementów karoserii pozbyliśmy się rdzy i „wyszpachlowaliśmy”. Teraz niektóre trafiły do stolarza, bowiem fabrycznie wzmacniane były drewnem i trzeba je odnowić. Całkiem ciekawie konstruowano wówczas samochody  - uśmiecha się Mateusz Dołbik, jeden z uczniów.

Młodzi ludzie, pod czujnym okiem nauczycieli, wzięli się także za naprawę silnika. - Wymieniliśmy w nim jedynie pierścienie i jedną panewkę. Cała reszta części jest oryginalna - zapewnia Jerzy Kapusta, kolejny z uczniów.

Podobnie było z odnowieniem skrzyni biegów. - Nowe jest tylko łożysko i uszczelniacze - podkreślają pasjonaci. To ważne, bo po odnowieniu pojazd będzie zarejestrowany jako zabytkowy. Aby  zawiesić na nim charakterystyczne żółte tablice, 70 procent części musi pozostać oryginalnych. Kilka dni temu uczniom udało się uruchomić motor.

 - To dla nas wielki sukces i radość - podkreśla dyrektor Urbańczyk.

Prace na pojazdem potrwają jeszcze kilka miesięcy. Po ich zakończeniu Peugot 201M będzie służył m.in. do promocji powiatu, a także CKPiU.

 - Dowiedzieliśmy się przy tym bardzo wielu ciekawych rzeczy. Np. takich, że kierowcy tych pojazdów musieli nie tylko operować gazem, biegami i hamulcem, ale również ręcznie sterować aparatem zapłonowym. Robiło się to ciągnąc za sznurek - opowiadają.  - Trzeba było mieć niezłą podzielność uwagi.

Na kółko hobbystów do CKPiU przychodzą uczniowie zespołu szkół w Azotach oraz kozielskiej „żeglugi.

Tomasz Kapica

Odrestaurowali zabytkowego Peugeota
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Odrestaurowali zabytkowego Peugeota

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości