Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Odśnieżanie auta. Lód na dachu pojazdu? Śmierelne zagrożenie

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / Policja.pl

Fot. Policja.pl W sezonie zimowym oblodzone naczepy samochodów ciężarowych i dachy samochodów dostawczych mogą stanowić zagrożenie dla innych użytkowników dróg. Podczas jazdy może dojść do zsunięcia się lodowych tafli na jezdnię lub na innych uczestników ruchu.

Pojazd, który uczestniczy w ruchu musi być tak wyposażony i utrzymany, aby korzystanie z niego nie zagrażało bezpieczeństwu osób nim jadących, jak również innych uczestników ruchu, a także nie narażało nikogo na szkodę. Mówi o tym art. 66 Kodeksu Drogowego. Dlatego też obowiązkiem kierowcy jest właściwe przygotowanie pojazdu do jazdy. Za naruszenie tego przepisu grozi mandat karny lub skierowanie wniosku o ukaranie do sądu. Poważniejsze konsekwencje mogą spotkać kierowców, których zaniedbanie będzie skutkowało wypadkiem drogowym. Kodeks karny przewiduje karę pozbawienia wolności do lat 3, a jeśli  w wyniku wypadku ktoś poniesie śmierć – nawet do lat 8.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Do niebezpiecznej sytuacji doszło w minionym tygodniu na drodze ekspresowej S-17. Policjanci ze Świdnika nieoznakowanym wideorejestratorem zarejestrował sytuację, gdzie lód z dachu samochodu dostawczego spadał na drogę i zmusił kierowcę osobówki do gwałtownego manewru omijania. Kierowca pojazdu za spowodowanie zagrożenia w ruchu drogowym został ukarany mandatem karnym, a na jego konto trafiło 6 punktów karnych.

- Prognoza pogody na najbliższe dni przewiduje ujemne temperatury oraz opady śniegu. Pamiętajmy o odpowiednim przygotowaniu pojazdu do drogi. Zadbajmy o to, by usunąć zalegający śnieg z całego pojazdu, odpowiednio wyczyścić szyby, uzupełnić płyn do spryskiwaczy. Zadbajmy o własne bezpieczeństwo oraz innych - apeluje policja.

PRZYPOMINAMY! Zgodnie z taryfikatorem, za nieodśnieżenie pojazdu lub zrobienie tego w sposób niechlujny, grozi mandat do 500 zł i 6 punktów karnych, zaś za posiadanie nieczytelnych tablic rejestracyjnych 100 zł i 3 punkty karne

Zobacz także: Testujemy elektrycznego Opla Corsę

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości