Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Odszkodowanie. Dziura w jezdni - jak zgłosić szkodę i otrzymać odszkodowanie?

Mariusz Michalak
Fot. Filip Kowalski
Fot. Filip Kowalski
Wiosna to czas częstych napraw samochodów, spowodowanych licznymi dziurami i wyrwami powstałymi przez uszkodzenia nawierzchni jezdni po zimie.

Obowiązek dbania o drogi oraz ich stan spoczywa na zarządcy lub właścicielu drogi, co wynika z Ustawy z dnia 21 marca 1985 roku o drogach publicznych (tekst jednolity Dz. U. z 2007 roku, Nr 19 poz. 115 z późn. zm.). W sytuacji, gdy poszkodowany poniósł straty w postaci uszkodzenia samochodu z powodu złego stanu nawierzchni, warto pamiętać, że właściciel auta nie musi samodzielnie pokrywać kosztów naprawy. W takim przypadku należy starać się o odszkodowanie od zarządcy drogi, bowiem to zarządca ponosi odpowiedzialność cywilnoprawną. Jednak to do osoby poszkodowanej dochodzącej odszkodowania należy sprawdzenie, kto jest zarządcą drogi oraz udowodnienie mu niedopełnienia obowiązków.

Niezbędna dokumentacja

Po pierwsze, należy sfotografować miejsce – zarówno dziury lub wyrwy w drodze oraz uszkodzeń na pojeździe, jakie spowodowała. Zdjęcia będą stanowić dowody w sprawie. Następnie należy rozejrzeć się dookoła i poszukać świadków zdarzenia, którzy widzieli zdarzenie i potwierdzą naszą wersję zeznań. Należy ze świadkami spisać na miejscu oświadczenie, które będzie potwierdzeniem, że w danym dniu, o danej godzinie, w danym miejscu miało miejsce konkretne zdarzenie spowodowane dziurą w drodze. Dla własnego bezpieczeństwa i późniejszych silniejszych dowodów w sprawie warto na miejsce wezwać policję lub straż miejską. Przybili funkcjonariusze spiszą odpowiednią notatkę.

- W przypadku gdy faktycznie do naszej szkody doszło z powodu niedbalstwa zarządcy drogi warto ubiegać się o stosowne odszkodowanie, bo po prostu nam się należy – zachęca Marzena Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB, firmy specjalizującej się w pomocy osobom poszkodowanych w dochodzeniu ich praw. - Jednak chcąc ubiegać się o świadczenia należy zadbać o wszystkie stosowne dokumenty potwierdzające zaistnienie sytuacji i udowodnienie winy zarządcy. Dlaczego? Wynika to z faktu, iż zarządy dróg niejednokrotnie wskazują na winę samego poszkodowanego. Jakie polskie drogi są każdy widzi, a  często zarządcy nie mają środków finansowych na ich odpowiedni remont. Stąd też bardzo często stosuje się znaki ostrzegawcze w wyznaczonych miejscach, informujące i ostrzegające o np. zniszczonej nawierzchni lub ograniczające prędkość do minimum. – dodaje Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB.

Co dokładnie znajdziemy w przepisach?

Zanim rozpoczniemy proces dochodzenia odszkodowania od instytucji odpowiedzialnej za skutki szkód powstałych w wyniku złego stanu drogi, najpierw należy ustalić status takiej drogi oraz jej zarządcę.

Ustawa wyróżnia cztery kategorie dróg: krajowe, wojewódzkie, powiatowe i gminne. Do kategorii zarządców dróg przepisy ustawy zaliczają przede wszystkim:

  • na drogach krajowych: Generalny Dyrektor Dróg Krajowych i Autostrad,
  • na drogach wojewódzkich: zarząd województwa,
  • na drogach powiatowych: zarząd powiatu,
  • na drogach gminnych: wójt, burmistrz lub prezydent miasta.

Artykułem, który stanowi podstawę prawną do wystąpienia o odszkodowanie  za naprawę pojazdu, jest art. 415 kodeksu cywilnego.

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

 Jak zgłosić szkodę?

Z przygotowaną wcześniej dokumentacją ze zdarzenia, należy zgłosić się do odpowiedniego zarządcy drogi z wnioskiem o odszkodowanie. Tak złożone dokumenty powinny być rozpatrzone w ciągu 30 dni.  W tym terminie, zarządca lub jego ubezpieczyciel odeślą do poszkodowanego rzeczoznawcę, który wyceni powstałe szkody lub odrzuci wniosek.

- Otrzymanie odszkodowania od zarządcy dróg jest jak najbardziej możliwe, natomiast nasza praktyka pokazuje, że nie należy to do łatwych zadań – przyznaje Walkowska z Centrum Odszkodowań DRB. – Dzieje się tak, bowiem w wielu przypadkach takie odszkodowanie wypłacane jest dopiero po skierowaniu sprawy na drogą sądową. Wynika to chociażby z faktu ciężkiego udowodnienia winy – niedbalstwa zarządcy drogi i okoliczności zaistniałego zdarzenia. Dlatego tak ważne jest, aby osoba poszkodowana była dobrze przygotowana do ubiegania się o odszkodowanie i najlepiej skorzystała z pełnomocnika, który znając zawiłości prawne jej w tym pomoże – dodaje ekspert.

Korzystając z usług większości firm odszkodowawczych, poszkodowany nie musi od początku ponosić kosztów, gdyż wynagrodzenie jest zależne od sukcesu w sprawie – jeśli poszkodowany nie uzyska świadczeń nie zapłaci za usługę. Z roszczeniem o odszkodowanie uszkodzonego pojazdu, można zgłosić się w ciągu 3 lat od wystąpienia zdarzenia.

od 12 lat
Wideo

Stop agresji drogowej. Film policji ze Starogardu Gdańskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty