Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Odszkodowanie. Kiedy należy się z UFG?

Data publikacji: Autor: Regina Skibińska

Jeżeli poszkodowany nie wie, kto spowodował wypadek albo gdy sprawca uciekł z miejsca kolizji, to może ubiegać się o odszkodowanie od UFG. Jeżeli poszkodowany nie wie, kto spowodował wypadek albo gdy sprawca uciekł z miejsca kolizji, to może ubiegać się o odszkodowanie od Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego.

Jeżeli poszkodowany nie wie, kto spowodował wypadek albo gdy sprawca uciekł z miejsca kolizji, to może ubiegać się o odszkodowanie od UFG. Komunikacyjne ubezpieczenie OC chroni interes poszkodowanych, którzy po wypadku chcą uzyskać rekompensatę za poniesione straty. Dzięki temu, że sprawca ma polisę OC, wypłatą odszkodowania zajmuje się ubezpieczyciel i nie ma ryzyka, że sprawcy nie byłoby stać na naprawienie szkody.

Brak ubezpieczenia OC wiąże się z sankcją finansową, jednak mimo tego wielu kierowców nie wykupuje tego ubezpieczenia. Zdarzają się też sytuacje, gdy sprawca ucieka z miejsca wypadku. W takich przypadkach poszkodowany nie zostanie bez pomocy. Jeżeli sprawca wypadku jest nieznany, albo nie ma polisy OC, wówczas odszkodowanie wypłaca Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny.

Jeżeli nie uda się zidentyfikować sprawcy, to UFG wypłaci odszkodowanie za szkody:

– na osobie, czyli takie dotyczące zdrowia i życia człowieka;

– materialne, takie jak np. uszkodzenie pojazdu lub innego mienia, ale pod warunkiem że u któregokolwiek z uczestników wypadku doszło do obrażeń ciała, a naruszenie czynności narządów lub rozstrój zdrowia trwały dłużej niż 14 dni.

UFG nie wypłaci odszkodowania za kolizję spowodowaną przez nieustalonego sprawcę, jeżeli w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń. W takiej sytuacji właściciel auta musi skorzystać ze swojego autocasco, o ile posiada tę polisę.

W przypadku, gdy sprawcę udało się ustalić, ale nie miał on polisy OC poszkodowany dostanie odszkodowanie z Funduszu zarówno za szkody na osobie, jak i szkody materialne, a po wypłaceniu odszkodowania UFG wystąpi do sprawcy z roszczeniem regresowym, czyli żądaniem zwrotu wypłaconego odszkodowania.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Poszkodowani mogą zgłosić roszczenia do Funduszu za pośrednictwem jednego z zakładów ubezpieczeń, czyli do każdego towarzystwa będącego członkiem UFG. Żaden z tych ubezpieczycieli nie może odmówić przyjęcia zgłoszenia takiej szkody.

W przypadku strat materialnych poszkodowany składa oświadczenie, że nie posiada dobrowolnego ubezpieczenia autocasco. Jeżeli ma AC, to z tego ubezpieczenia otrzyma odszkodowanie, a UFG zrekompensuje mu dodatkowe koszty, którymi są np. utracone zniżki.

Likwidację szkody przeprowadza ubezpieczyciel, za którego  pośrednictwem zgłoszone zostało roszczenie do UFG. Po zakończeniu sprawy akta  są przekazywane do Wydziału Likwidacji Szkód UFG, gdzie  następuje weryfikacja dokumentów i podejmowana jest decyzja o  wypłacie albo odmowie przyznania odszkodowania.

UFG ma na wypłatę odszkodowania 30 dni, licząc od daty otrzymania akt szkody od zakładu ubezpieczeń. Może się zdarzyć, że w tym terminie nie jest możliwe wyjaśnienie okoliczności niezbędnych do ustalenia odpowiedzialności Funduszu lub wysokości świadczenia i wtedy UFG powinien wypłacić odszkodowanie w ciągu 14 dni od daty wyjaśnienia powyższych okoliczności. Bezsporna część świadczenia powinna zostać wypłacona w ciągu 30 dni od momentu otrzymania akt szkody. 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Radek (gość)

    "Europejskie Centrum Odszkodowań (EuCO) zwraca uwagę, że na polskich drogach dochodzi do wielu wypadków komunikacyjnych, w których sprawcami są kierowcy nieposiadający ubezpieczenia OC lub dochodzi do sytuacji, w której sprawca zbiega z miejsca zdarzenia. Tymczasem, jak twierdzi EuCO, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny opóźnia wypłaty odszkodowań, zaniża wypłacane kwoty i odmawia zbadania wielu spraw. UFG odrzuca zarzuty. [...] EuCO twierdzi, że z jego doświadczeń wynika, iż Fundusz opóźnia wypłaty odszkodowań. Firma twierdzi, że gdy sprawca wypadku nie posiadał polisy OC na decyzję o wypłacie środków finansowych należy czekać średnio od czterech do sześciu miesięcy. Z kolei w przypadkach, gdy sprawca nie jest znany UFG ma poddawać w wątpliwość, czy rzeczywiście doszło do zdarzenia. " Tak że na odszkodowanie z UFG można sobie czekać...

  • Agnieszka (gość)

    www.euco-odszkodowania-gdansk.pl

  • Rafanka (gość)

    No cóż Euco znane jest z zatrważających informacji na temat ubezpieczycieli, UFG. Nie ma to jak reklama. Czy aby moralna?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości