Wszystko
o samochodach

Premiery / Samochody osobowe

Oficjalne zdjęcia nowej Skody Citigo

Data publikacji: Autor: (pp)

Fot. Skoda Skoda ujawniła pierwsze zdjęcia modelu Citigo, który powstał w oparciu o Volkswagena up! Będzie to najmniejsze auto w ofercie czeskiego producenta, które trafi do salonów jeszcze w 2011 roku.
Skoda ujawniła pierwsze zdjęcia modelu Citigo, który powstał w oparciu o Volkswagena up! Będzie to najmniejsze auto w ofercie czeskiego producenta, które trafi do salonów jeszcze w 2011 roku.

Fot. Skoda Stylistyka Citigo nawiązuje zarówno do obecnie produkowanych modeli, jak i zaprezentowanych w ciągu ostatnich miesięcy prototypów VisionD i MissionL. W przedniej części nadwozia uwagę przykuwa chromowany grill wzorowany na autach koncepcyjnych czeskiej marki.

CZYTAJ TAKŻE

Skoda Octavia bije kolejny rekord prędkości - 365 km/h

Studyjne wersje Volkswagena up! na targach we Frankfurcie


Auto posiada 3650 mm długości, 1650 mm szerokości oraz 1480 mm wysokości. Jak zapewnia producent, rozstaw osi (2420 mm) jest wystarczający, aby w Citigo komfortowo mogły podróżować cztery dorosłe osoby. Inżynierom udało się także wygospodarować 251-litrowy bagażnik, który po złożeniu tylnych siedzeń można powiększyć do ponad 950 litrów.

Podstawową jednostką napędową, podobnie jak w przypadku bliźniaczego modelu up!, będzie trzycylindrowy silnik o pojemności 1.0 litra w dwóch wariantach mocy - 60 i 75 KM. Jak zapewnia producent, Citigo wyposażone w ten motor zużywa średnio 4,5 litra benzyny na 100 km emitując jednocześnie 105 g CO2/km.

Fot. Skoda - "Citigo to jeden z filarów naszej strategii rozwoju. Pojawia się w nowym i bardzo obiecującym dla nas segmencie małych aut miejskich.” – powiedział Dr. h.c. Winfried Vahland, prezes zarządu Skoda. - „Nowy produkt w pełni współgra z filozofią korporacyjną marki wyrażającą się poprzez hasło "Simply Clever". Pomimo swojego małego rozmiaru, oferuje przestronne wnętrze, jest zaskakująco zwinny i atrakcyjny pod względem wykończenia oraz zastosowanych technologii" - dodał Vahland.

Czeski producent planuje wprowadzenie do oferty również Citigo w wersji GreenLine. Dzięki zastosowaniu opon o niższych oporach toczenia oraz zmianach w aerodynamice, zużycie paliwa najmniejszej Skody udało się zmniejszyć o 0,3 litra.

Projektanci Citigo położyli duży nacisk na bezpieczeństwo. Po raz pierwszy w modelu Skody zastosowano zintegrowane boczne poduszki powietrzne z funkcją ochrony głowy. Aktywne bezpieczeństwo znacznie podnosi także nowy asystent hamowania „City Safe Drive”. System ten automatycznie aktywuje się poniżej prędkości 30 km/h i uruchamia czujniki laserowe identyfikujące niebezpieczeństwo kolizji. Wraz z Volkswagenem up!, Citigo jest obecnie Fot. Skoda jedynym samochodem w segmencie małych aut, który oferuje funkcję awaryjnego hamowania.

Na rynku brytyjskim auto będzie kosztowało około 7 tys. funtów (około 35 tys. zł). Skoda Citigo zadebiutuje w Czechach jeszcze w tym roku. W pozostałych krajach Europy pojawi się na początku lata 2012. Wprowadzony na rynek zostanie najpierw model w wersji 3-drzwiowej, a w następnej kolejności jego 5–drzwiowa odmiana. Inżynierowie czeskiej marki wciąż pracują nad odmianą elektryczną. - "Nie mogę wykluczyć, że Citigo napędzane silnikiem elektrycznym trafi do seryjnej produkcji. Jednak zanim to nastąpi, musimy zdobyć większą wiedzę na temat działania tego systemu" - powiedział Eckhard Scholz, dyrektor działu technicznego Skody.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Jarpoz

    Jeżeli będzie jeszcze wersja 5-o drzwiowa to z całą pewnością w Polsce zdeklasuje "włoską" Pandę. Sądzę że wersje trzydrzwiowe będą sprzedawać się głównie w Europie Zachodniej i procentowo sprzedaż nie będzie imponująca.

  • alan2

    Wygląda całkiem nieźle ale z dwójki Skody Citigo i VW UP to ten drugi bardziej przypadł mi do gustu, wygląda troche lepiej niż Skoda, szczególnie z perspektywy przodu

  • Mecenas

    O powodzeniu wszystkich 3 modeli z tej serii (Up!, Citigo i Mii) zadecyduje pewnie jak zwykle cena, chociaż nie do końca bo wiadomo że za auto VW ludzie zwykle chętnie zapłacą więcej ;-)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości