Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Ograniczenia dla tirów podczas Euro 2012 - objazdy albo zakaz ruchu

Data publikacji: Autor: Bartosz Gubernat

Ograniczenia dla tirów podczas Euro 2012 - objazdy albo zakaz ruchu Resort transportu rozważa kilka wariantów ograniczenia ruchu ciężarówek na polskich drogach podczas Euro 2012, a przewoźnicy się niepokoją.

W Ministerstwie Transportu, Budownictwa i Gospodarki Morskiej powołano specjalny zespół pracujący nad przedsięwzięciami związanymi z Euro 2012. M.in. wnioskiem spółki PL.2012, która zgłosiła propozycję ograniczenia ruchu samochodów ciężarowych w czasie trwania polsko-ukraińskiego turnieju.

Objazdy albo zakaz jazdy?

- Chodzi o odcinki dróg krajowych stanowiące dojazdy do miast, w których będą rozgrywane mecze. Zdaniem spółki duże zainteresowanie turniejem przełoży się na znaczny wzrost natężenia ruchu samochodów osobowych. Dlatego wnioskują o ograniczenie ruchu ciężarówek - wyjaśnia Katarzyna Kownacka z resortu transportu.

Nowe opłaty drogowe - skasują nawet za przyczepę kempingową

Jak informuje ministerstwo, jeden z rozważanych pomysłów na rozwiązanie problemu to zmiana organizacji ruchu na drogach krajowych, którą ma przygotować Generalna Dyrekcja Dróg Krajowych i Autostrad. Jednocześnie drogowcy musieliby zaplanować dla ciężarówek objazdy, którymi tiry mijałyby odcinki dojazdowe do miast, w których odbędą się mecze.

Inna możliwość to wprowadzenie czasowego zakazu jazdy ciężarówek o dopuszczalnej masie całkowitej powyżej 12 ton w całym kraju, takiego jaki obowiązuje w święta i wakacyjne weekendy. Wymaga to jednak zmian w odpowiednim rozporządzeniu ministra transportu. Jak mocno ruch ciężarówek zostanie ograniczony, okaże się po analizie prognoz ruchu w czasie trwania turnieju. Resortowi ma je przekazać spółka PL.2012.

Przeczytaj również: Potężne ciężarówki wiozą śmierć

- Dopiero dysponując stosownymi danymi i wyjaśnieniami będzie możliwe podjęcie decyzji, czy wystarczającym rozwiązaniem będzie zmiana organizacji ruchu, czy też zaistnieje potrzeba podjęcia działań legislacyjnych w tym zakresie – dodaje Kownacka.

Przewoźnicy boją się strat

Właściciele firm transportowych obawiają się, że sprawa skończy się obowiązkowym postojem.

- To byłby dla nas poważny problem. Mamy podpisane umowy na transport, które określają dokładnie datę i czas dostawy ładunku. Jeśli ich nie wypełnimy, zapłacimy kary. Druga sprawa to kierowcy. Przecież oni też chcą szybko dojechać szybko do domu, a nie stać gdzieś w Polsce na parkingu – mówi Adam Łobaza, współwłaściciel firmy transportowej Agromasz z Domaradza na Podkarpaciu.

Niezwykle oryginalna taksówka - zobacz film

Informacje z ministerstwa niepokoją również Sylwię Michno z PP PKS w Rzeszowie:
- My mamy 55 tirów, cała grupa Omega Pilzno, do której należymy – 500. Żeby firma zarabiała, samochody musza wozić towary. Gdy stoją, nie przynoszą zysków, a ich utrzymanie kosztuje. Problem w tym, że wiele umów mamy podpisanych na dalekie terminy. Daty i godziny dostawy konkretnych ładunków są ściśle określone. Musimy się ich trzymać. Zwłaszcza, że wielu klientom przewozimy materiały do produkcji, od których dostawy zależy ich praca. Nie możemy sobie pozwolić na przestój.

Zlot Master Truck 2011 - zobacz zdjęcia

Dlatego szefowie firm transportowych liczą, że urzędnicy zrozumieją ich sytuację.
– Zwłaszcza, że podczas mistrzostw świata we Francji w 1998 roku drogi były otwarte. Podobnie podczas mundialu w Niemczech, w 2006 roku. Utrudnienia występowały tylko lokalnie i okresowo – przypomina Adam Łobaza.

Zakaz jazdy ciężarówek podczas Euro 2012 - szykuje go rząd

Bartosz Gubernat

Ograniczenia dla tirów podczas Euro 2012 - objazdy albo zakaz ruchu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Ograniczenia dla tirów podczas Euro 2012 - objazdy albo zakaz ruchu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości