Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Ograniczenie prędkości

Data publikacji: Autor: (i)

 Czy tablica zezwalająca kierowcom na szybszą jazdę - niż dozwolona generalnie w obszarze zabudowanym 60 km/h - dotyczy wszystkich kierowców?

 

Na niektórych traktach przelotowych, tam gdzie warunki techniczne na to pozwalają, organ zarządzający ruchem może dopuścić do zwiększenia prędkości znakiem drogowym np. do 70, 80, a nawet do 90 km/h. Lecz dotyczy to wyłącznie kierujących pojazdami, które nie mają określonych innymi przepisami ograniczonej prędkości.

I tak np. ciągnący autami osobowymi przyczepy lub kierujący ciężarówkami z przyczepami nie mogą przekraczać 70 km/h, choćby znaki zezwalały na jazdę z prędkością 80 km/h lub 90 km/h. Również pojazdy, które mają indywidualne ograniczenie prędkości ponad tę, która im jest wyznaczona, nie mogą korzystać z zezwoleń wspomnianego wyżej znaku.

 

Kiedy kierowca może łamać przepisy?
Czy wolno łamać przepisy drogowe parkując na chodniku tuż przed przejściem dla pieszych stojąc na wyznaczonym białymi liniami miejscu postojowym?
Parkujący na chodniku nawet bezpośrednio przed przejściem dla pieszych czy przy samym skrzyżowaniu - ale w miejscu wyznaczonym przez zarząd drogi - nie narusza przepisów zakazujących parkowania.

Z przepisów bowiem wynika, że uczestnicy ruchu obowiązani są stosować się do poleceń i sygnałów, świetlnych oraz znaków drogowych nawet wówczas, gdy z przepisów ustawy wynika inny sposób zachowania niż nakazany przez znaki drogowe.
Jednak autorzy tych znaków powinni ponosić konsekwencje za taką organizację i zarządzanie ruchem, które są sprzeczne z prawem o ruchu drogowym, a jednocześnie groźne i niebezpieczne dla tego ruchu. Parkujący tuż przed przejściami, przed skrzyżowaniami czy na wąziutkich chodnikach, zgodnie z takimi znakami zagrażają bezpieczeństwu. Za takie malunki i taką inżynierię ruchu ktoś powinien ponosić konsekwencje.

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości