Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Okres próbny dla kierowców od 2016 roku?

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: Dziennik Gazeta Prawna

Fot. Archiwum Polskapresse Nowe egzaminy na prawo jazdy mają obowiązywać od 19 stycznia 2013 roku. Osoby, które uzyskają uprawnienia na nowych zasadach, nie będą jednak podlegały 2-letniemu okresowi próbnemu, jak wcześniej proponowano - informuje "Dziennik Gazeta Prawna".

Fot. Archiwum PolskapressePowodem takiej decyzji są trudności z rozbudową Centralnej Ewidencji Kierowców. To właśnie w tej bazie danych mają być przechowywane wszystkie informacje na temat polskich kierowców. - "Ministerstwo Spraw Wewnętrznych rozpoczęło prace legislacyjne zmierzające do przesunięcia wejścia w życie przepisów, których działanie jest związane z pełną funkcjonalnością CEK" – wyjaśnia "Dziennikowi Gazecie Prawnej" rzecznik resortu, Mikołaj Karpiński.

Co to oznacza dla kandydatów na kierowców? Nie będą oni podlegali 2-letniemu okresowi próbnemu, w trakcie którego popełnienie dwóch wykroczeń wiązałoby się ze skierowaniem na kurs reedukacyjny. Ponadto, zgodnie z zapisami w ustawie, "świeżo upieczeni" kierowcy nie mogliby poruszać się samochodem szybciej, niż 100 km/h, zaś w ciągu 8 miesięcy od uzyskania uprawnień mieliby obowiązek umieszczenia na szybie swojego auta naklejki z tzw. "Zielonym listkiem".

Od kiedy zatem będą obowiązywały nowe przepisy dotyczące okresu próbnego? Resort spraw wewnętrznych zamierza przesunąć ten termin na 4 stycznia 2016. Pozostałe zmiany, jakie niesie ze sobą znowelizowana ustawa o kierujących pojazdami, zaczną obowiązywać z dniem 19 stycznia 2013.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • onet (gość)

    a dziennik gazeta prawna skąd ma tą wiadomość?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości