Okularnik za kółkiem

(gb)
Wraz z wiekiem twój wzrok jest coraz słabszy i musisz udać się do okulisty po okulary. Zaznacz wówczas, że jeździsz samochodem.

Wraz z wiekiem twój wzrok jest coraz słabszy i - chcąc nie chcąc - musisz udać się do okulisty po okulary.

 

Okularnik za kółkiem

Pamiętaj, aby już na wstępie wizyty u lekarza zaznaczyć, że jeździsz samochodem, wówczas lekarz dobierze odpowiednie dla ciebie szkła korekcyjne. Sama korekcja jednak nie wystarczy. Powinieneś zadbać również o ochronę oczu przed słońcem. Do tego potrzebne są dobrej jakości okulary przeciwsłoneczne (dotyczy to również tych kierowców, którzy nie mają problemów ze wzrokiem). Zapewnią ci nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo na drodze.

 

Kilka "przykazań"

1. Kupuj tylko okulary wykonane przez dobrą firmę, posiadające odpowiednie filtry przeciwsłoneczne. Pamiętaj, że cena okularów odzwierciedla ich jakość. Unikaj bazarowej tandety. Tego rodzaju wyroby nie mają filtrów chroniących przed promieniowaniem UV i mogą wręcz zaszkodzić oczom. Ich soczewki są wykonane z kiepskiego tworzywa, co wpływa negatywnie nie tylko na komfort widzenia, ale również na twoje zdrowie.

2. Nie we wszystkich okularach przeciwsłonecznych możesz prowadzić samochód. Przez niektóre soczewki widzi się ciemniej. Do okularów dobrych firm dołączone są bardzo często ulotki w języku polskim, zawierające uwagi dotyczące soczewek, a także to, czy mogą być używane do prowadzenia pojazdów. Jeżeli nie ma takich informacji, porozmawiaj na ten temat z optykiem. Do prowadzenia samochodu w dzień nie wolno używać bardzo ciemnych szkieł.

3. Przy dobieraniu soczewek sprawdź, czy dobrze odtwarzają barwy. Niektóre szkła o intensywnych kolorach, np. czerwonych, zielonych lub niebieskich, mogą zakłócić postrzeganie kolorów (np. sygnalizacji świetlnej).

4. Dobrze dobranych okularów nie powinieneś czuć na twarzy. Jeżeli są niewygodne, nie licz na to, że się przyzwyczaisz, lecz jak najszybciej powiedz o tym okuliście lub optykowi.

5. W nocy i wieczorem korzystaj ze szkieł bezbarwnych z powłoką antyrefleksyjną.

6. Okulary przeciwsłoneczne noś również w zimie, gdy promienie odbite od śniegu rażą twoje oczy. Pamiętaj o tym zwłaszcza jeżeli jesteś osobą wrażliwą i twoje oczy bardzo silnie reagują na słońce.

7. Jeżeli na co dzień nosisz szkła korekcyjne, najlepszym wyjściem dla ciebie są fotochromy - soczewki, które dostosowują się do natężenia światła (w zależności od oświetlenia ciemnieją bądź się rozjaśniają). Zyskasz w ten sposób okulary korekcyjne i przeciwsłoneczne w jednym. Pamiętaj, że należy je wymieniać mniej więcej co trzy lata.

8. Możesz się również zdecydować na okulary korekcyjne, które pozwalają na założenie specjalnej nakładki - szkieł przeciwsłonecznych. Nowoczesne wyroby tego typu przytrzymują nakładkę za pomocą magnesu.

9. Jeżeli możesz, wybieraj cienkie i lekkie soczewki okularowe. Poprawią nie tylko komfort noszenia okularów, ale też jakość widzenia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty