Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Historia motoryzacji

Oldtimery z silnikami wyścigówek

Data publikacji: Autor: Tekst i zdjęcia: Krzysztof Franek

 Najmłodsze rocznikowo pojazdy pochodzą z 1949 r., ich przeciętna moc to kilkaset koni mechanicznych.... Jak to możliwe?

Hot rods - tak nazywane są wśród fanów tych modeli kultowe amerykańskie oldtimery, poprzerabiane przez właścicieli. Istotą tych zmian jest wymiana silników na supermocne, wytwarzane specjalnie dla tych celów. Jednak silniki o takiej mocy nie zawsze mieszczą się pod maską, dlatego największy szyk tym autom nadają otwarte lub powycinane obudowy silnika, dzięki czemu widać owe cuda napędowe, błyszczące jak w harleyach. Stąd też bierze się nazwa: hot rods, co można tłumaczyć jako gorące pręty.

Ekspozycję 35 egzemplarzy takich oldtimerów z silnikami wyścigówek, zatytułowaną "Amerykańskie szalone auta", urządzono w szklanej hali podczas ostatniego lipskiego salonu Auto Mobil International. Na tej największej w Europie, wśród organizowanych przy okazji międzynarodowych salonów samochodowych, wystawie kultowych aut, dominowały różne modele fordów. Najwięcej było modeli A, ale były też i inne marki. Przyjęto graniczny, 1949 rok produkcji oryginału. Natomiast dokonywane zmiany mogły być oczywiście współczesne. W Niemczech jest zarejestrowanych zaledwie około 100 takich egzemplarzy z bardzo mocnymi silnikami i przyspieszeniem oraz tylnym napędem, przenoszonym na wszystkie 4 koła. Ich właściciele zazwyczaj zrzeszeni są w ekskluzywnych klubach.

Ford A na zdjęciu to pickup z 1931 r. Pod maską znajduje się, współcześnie zainstalowany, 8–cylindrowy silnik Chevy Small Block o pojemności 5,7 l, z którego można wydobyć 300 KM mocy.

Najsłynniejszy z fordów - model T z 1926 r. Zamontowano w nim duży silnik Forda, tzw. Big Block, 8-cylindrowy, o pojemności 6,4 l, wyprodukowany w 1968 r. Jego moc wynosi 300 KM.

Ten roadster, to model A forda, pochodzący z 1928 r. Wyposażono go w silnik Rovera z 1972 r., 8-cylindrowy, o pojemności 3,5 l i mocy 260 KM.

Plymouth z 1937 r. nosi zobowiązującą nazwę Business Coupe. Zmieszczono w nim "mały" (Chevy Small Block) silnik V8 o pojemności 5,7 l i mocy 220 KM, z 1970 r.

Ten chevrolet pochodzi z 1938 r., ale silnik, włożony do tego 2-drzwiowego sedana, to Chevy Small Block V8 z 1983 r. Ma 6,3 l pojemności, z której wydobywa 430 KM mocy.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • V8 (gość)

    to jest wlasnie ta amerykanska swoboda wolnosci i dostep do wszystkiego.Boze !, dlaczego nie u nas?!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości