Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Olej opałowy w odwrocie

Data publikacji: Autor: (krzyw)

Po raz pierwszy od kilku lat w Polsce spadła sprzedaż oleju opałowego, a wzrosła napędowego. Zdaniem specjalistów to efekt kontroli handlujących paliwami.

Takie pomyślne dla branży paliwowej, a przede wszystkim dla fiskusa dane za rok 2003 kilka dni temu ogłosiła Nafta Polska.

Tzw. opał nieznacznie różni się od oleju napędowego składem chemicznym i dlatego przez wiele osób stosowany jest w silnikach Diesla, zwłaszcza starszej konstrukcji. Za to cenę ma zupełnie inną, dlatego w Polsce od wielu lat wraz ze wzrostem cen paliw stopniowo rozszerzała się paliwowa szara strefa. Kierowcy diesli albo świadomie kupowali nielegalnie olej opałowy, albo byli oszukiwani na stacjach benzynowych.

Dopiero w połowie ubiegłego roku Inspekcja Handlowa rozpoczęła masowe kontrole stacji benzynowych oraz hurtowni paliw. Sprawdzano zarówno jakość paliw, jak i to czy pod nazwą "ON" nie kryje się barwiony olej opałowy (rafinerie barwią "opał" na różowo, zaś nieuczciwi dystrybutorzy zmieniają jego kolor, by utrudnić wykrycie oszustwa). Dodatkowo zestawy do kontroli paliwa otrzymały Inspekcja Transportu Drogowego i policja. Dzięki temu podczas rutynowej kontroli drogowej można sprawdzić zawartość baku danego samochodu.

To wszystko, zdaniem prezesa Nafty Polskiej Macieja Giereja, zaowocowało spadkiem sprzedaży oleju opałowego. W efekcie PKN Orlen i Grupa Lotos odnotowały rekordowe zyski ze sprzedaży oleju napędowego oraz benzyn.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Misstero (gość)

    Mam piec z Gizexu, który zamawiałem niecałe 2 lata temu i cały czas ogrzewam olejem opałowym. Jak dla mnie to naprawdę super rozwiązanie.

  • Edison (gość)

    Mój szef zainwestował we własny zbiornik paliwa na trenie firmy i regularnie mamy dostawy od Eurodorexu. Dobrze się jeździ na tym oleju i przynajmniej nie ma problemu, że ktoś tankuje na rachunek firmy.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości