Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Opel Astra z dieslem i systemem Start/Stop - pali 4 litry na sto

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Opel Astra z dieslem i systemem Start/Stop - pali 4 litry na sto Opel wprowadził na rynek Astrę w wersji ecoFLEX. Auto wyróżnia się oszczędnym dieslem 1.3 wyposażonym w system Start/Stop.

Pod maską Opla Astry ecoFLEX pracuje czterocylindrowy diesel CDTI o pojemności 1,3 litra i mocy 95 KM. Jednostka jest wyposażona w wielopunktowy układ wtryskowy common rail (ciśnienie wtrysku 1600 barów) oraz turbosprężarkę o zmiennej geometrii łopatek. Maksymalny moment obrotowy tego silnika wynosi 190 Nm i jest osiągany w zakresie od 1750 do 3250 obr./min.

Jednostkę 1,3 CDTI ecoFLEX zestopniowano z 5-stopniową mechaniczną skrzynią biegów, która została zoptymalizowana pod kątem obniżenia zużycia paliwa. Temu celowi ma służyć również system Start/Stop, który automatycznie wyłącza silnik podczas krótkiego postoju auta, np. na skrzyżowaniu z sygnalizacją świetlną. Ponowne uruchomienie silnika następuje po naciśnięciu pedału sprzęgła.

W celu dalszego zmniejszenia spalania przekonstruowano również nadwozie Opla Astry ecoFLEX. Jak podaje producent auto we wszystkich wersjach nadwozia odznacza się znacznie lepszymi właściwościami aerodynamicznymi dzięki aktywnej przysłonie zamontowanej na przedniej kratce wlotu powietrza. Przy niskich prędkościach zasuwa pozostaje otwarta, zapewniając odpowiedni nawiew powietrza na chłodnicę silnika, zaś przy wyższych prędkościach samochodu zostaje ona automatycznie zamknięta, co umożliwia uspokojenie przepływu powietrza w przedniej części pojazdu. Dopełnieniem są elementy przedniej części podwozia wyprofilowane w sposób zapewniający wysoką aerodynamikę.

Według danych fabrycznych w pięciodrzwiowej Astrze zużycie paliwa w cyklu mieszanym spadło z 4,1 do 3,9 l na 100 km.

Opel Astra z dieslem i systemem Start/Stop - pali 4 litry na sto
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Opel Astra z dieslem i systemem Start/Stop - pali 4 litry na sto

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości