Opel Corsa 1.4

Ryszard Polit
W roku 2003 na naszym rynku Opel sprzedał 36 561 samochodów, najwięcej - 13 239 sztuk modelu Corsa. Samochód ten jest chętnie kupowany w wielu innych krajach.

 

Corsa pojawiła się po raz pierwszy w 1982 r., wyjeżdżając z fabryki w ... hiszpańskiej Saragossie. Jego pierwsza generacja (Corsa A) była produkowana do 1993 r., druga (Corsa B) do 2000 r., a trzecia, obecna (Corsa C) w 2003 r. przeszła niewielki retusz nadwozia - trapezowy wlot powietrza pomiędzy reflektorami otrzymał poziomą, chromowaną listwę, a reflektory gładkie, bardziej przeźroczyste szkła. Niewielkiej zewnętrznej modernizacji towarzyszyło wzbogacone wyposażenie seryjne, większa gama kolorów i poprawa jakości materiałów. Ofertę silnikową rozszerzono o jednostkę wysokoprężną 1.3 rodem z Bielska-Białej.

 

Cechy szczególne

 

fot. Opel
fot. Opel

Opel Corsa pod względem wymiarów zewnętrznych jest typowym przedstawicielem segmentu B, w którym ma licznych konkurentów. Nie wyróżnia się spośród nich, może tylko tym, że dopłacając 3500 zł otrzymujemy automatyczne (ze ścieżką sekwencyjną) sterowanie skrzynią biegów Easytronic.

Wprawdzie nadwozie wygląda estetycznie, ale widać po nim "ząb czasu". Pod względem ilości miejsca, Corsa dorównuje konkurentom. Popularność Corsy wynika z łatwości jej prowadzenia, dość mocnej budowy, dobrego wykonania i ... mitu niemieckiego samochodu.

 


fot. Opel
fot. Opel


Silnik

 

Oferta silników jest duża, od 3-cylindrowej 1,0-litrowej jednostki benzynowej, do 4-cylindrowego 1,7 l diesla.

Silnik 1,4 l prezentowanej wersji pojazdu pochodzi z rodziny Ecotec, nowoczesnych jednostek nadających pojazdowi dobrą dynamikę i przede wszystkim "ekologicznych", spełniających normy ograniczonej emisji toksycznych związków zawartych w spalinach. Ma rozrząd 16-zaworowy z dwoma wałkami umieszczonymi w głowicy, napędzanymi za pośrednictwem paska zębatego. To jednostka szybkoobrotowa, osiągająca dużą moc i mająca korzystny moment obrotowy. Wykazuje się dużą elastycznością pracy.

 

Wrażenia z jazdy

 

fot. Opel
fot. Opel

Kierowca odbiera znacznie korzystniejsze wrażenie z jazdy niż pasażerowie. Ma świetną widoczność przez szyby i w dużych lusterkach wstecznych. Obszerne są powierzchnie szyb oczyszczane przez wycieraczki - przednie i tylną. Urządzenia sterowania działają precyzyjnie. Samochód z ręczną skrzynią biegów wykazuje się bardzo dobrą dynamiką, która w przypadku skrzyni Easytronic z automatycznym sterowaniem jest nieco spowolniona. Istotną zaletą samochodu jest jego stateczność w ruchu. Corsa dobrze trzyma się drogi, nawet na łukach. Natomiast po przekroczeniu prędkości 100 km/h (na V. biegu) zaczyna być głośna.

 

Podsumowanie

 

Corsa produkowana w tej samej formie konstrukcyjnej przez wiele lat powinna doczekać się następcy. Konkurencja ma nowocześniejszą stylizację nadwozia i nowocześniejszy wystrój wnętrza. Dobry, elastyczny i dynamiczny jest silnik. Samochód ten znajduje wielu odbiorców, ceniących sobie rozbudowaną ofertę wyposażenia, jakość wykonania i walory ruchowe - w tym stabilność.

od 16 lat
Wideo

Policyjne drony na Podkarpaciu w akcji

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty