Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38934 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Opel Corsa 1.4

Data publikacji: Autor: Ryszard Polit

fot. Opel W roku 2003 na naszym rynku Opel sprzedał 36 561 samochodów, najwięcej - 13 239 sztuk modelu Corsa. Samochód ten jest chętnie kupowany w wielu innych krajach.

 

Corsa pojawiła się po raz pierwszy w 1982 r., wyjeżdżając z fabryki w ... hiszpańskiej Saragossie. Jego pierwsza generacja (Corsa A) była produkowana do 1993 r., druga (Corsa B) do 2000 r., a trzecia, obecna (Corsa C) w 2003 r. przeszła niewielki retusz nadwozia – trapezowy wlot powietrza pomiędzy reflektorami otrzymał poziomą, chromowaną listwę, a reflektory gładkie, bardziej przeźroczyste szkła. Niewielkiej zewnętrznej modernizacji towarzyszyło wzbogacone wyposażenie seryjne, większa gama kolorów i poprawa jakości materiałów. Ofertę silnikową rozszerzono o jednostkę wysokoprężną 1.3 rodem z Bielska-Białej.

 

Cechy szczególne

 

fot. Opel Opel Corsa pod względem wymiarów zewnętrznych jest typowym przedstawicielem segmentu B, w którym ma licznych konkurentów. Nie wyróżnia się spośród nich, może tylko tym, że dopłacając 3500 zł otrzymujemy automatyczne (ze ścieżką sekwencyjną) sterowanie skrzynią biegów Easytronic.

Wprawdzie nadwozie wygląda estetycznie, ale widać po nim „ząb czasu”. Pod względem ilości miejsca, Corsa dorównuje konkurentom. Popularność Corsy wynika z łatwości jej prowadzenia, dość mocnej budowy, dobrego wykonania i ... mitu niemieckiego samochodu.

 

fot. Opel Silnik

 

Oferta silników jest duża, od 3-cylindrowej 1,0-litrowej jednostki benzynowej, do 4-cylindrowego 1,7 l diesla.

Silnik 1,4 l prezentowanej wersji pojazdu pochodzi z rodziny Ecotec, nowoczesnych jednostek nadających pojazdowi dobrą dynamikę i przede wszystkim „ekologicznych”, spełniających normy ograniczonej emisji toksycznych związków zawartych w spalinach. Ma rozrząd 16-zaworowy z dwoma wałkami umieszczonymi w głowicy, napędzanymi za pośrednictwem paska zębatego. To jednostka szybkoobrotowa, osiągająca dużą moc i mająca korzystny moment obrotowy. Wykazuje się dużą elastycznością pracy.

 

Wrażenia z jazdy

 

fot. Opel Kierowca odbiera znacznie korzystniejsze wrażenie z jazdy niż pasażerowie. Ma świetną widoczność przez szyby i w dużych lusterkach wstecznych. Obszerne są powierzchnie szyb oczyszczane przez wycieraczki - przednie i tylną. Urządzenia sterowania działają precyzyjnie. Samochód z ręczną skrzynią biegów wykazuje się bardzo dobrą dynamiką, która w przypadku skrzyni Easytronic z automatycznym sterowaniem jest nieco spowolniona. Istotną zaletą samochodu jest jego stateczność w ruchu. Corsa dobrze trzyma się drogi, nawet na łukach. Natomiast po przekroczeniu prędkości 100 km/h (na V. biegu) zaczyna być głośna.

 

Podsumowanie

 

Corsa produkowana w tej samej formie konstrukcyjnej przez wiele lat powinna doczekać się następcy. Konkurencja ma nowocześniejszą stylizację nadwozia i nowocześniejszy wystrój wnętrza. Dobry, elastyczny i dynamiczny jest silnik. Samochód ten znajduje wielu odbiorców, ceniących sobie rozbudowaną ofertę wyposażenia, jakość wykonania i walory ruchowe – w tym stabilność.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

  • tomas

    Bardzo ładne autko.Może kiedyś dla "żony".

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Opel Corsa zdjęcia

Opel Corsa dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Opel Corsa Cena

Części dla marki Opel

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

350 zł