Wszystko
o samochodach

Samochody / Testy

Opel Meriva

Data publikacji: Autor: pim

 Zaprezentowany podczas salonu samochodowego w Genewie prototyp concept M zmienił się w produkcyjny samochód.

Oplowski koncept M będzie się nazywał meriva. Na początku przyszłego roku produkcja tego samochodu rozpocznie się w hiszpańskiej Saragossie. Koncepcję samochodu opracowali wspólnie konstruktorzy Opla z Russelsheim i General Motors z Sao Paulo w Brazylii. Zanim opel meriva pojawi się w Europie, pod marką chevroleta trafi na amerykański rynek.

Wielkością meriva plasuje się między agilą i zafirą, stanowiąc połączenie obu samochodów. Znacznie ustępuje większej zafirze, ale rozstawem osi oba auta niewiele się różnią. Oba samochody mają jednobryłowe nadwozie i oparty na podobnej zasadzie system składania tylnych siedzeń. W zafirze jest 7 foteli w trzech rzędach. Dwa fotele w ostatnim rzędzie można schować pod podłogą. W merivie jest "tylko" pięć foteli. Jeden z nich całkowicie się składa, a dwa pozostałe z tylnego rzędu można przesuwać i składać. Inżynierowie Opla wyciągnęli najprostsze wnioski z informacji, że takimi samochodami jeżdżą przeważnie najwyżej 2 osoby, a bardzo rzadko cztery. Stworzyli samochód, który bez potrzeby wymontowywania siedzeń można zmienić z pięciomiejscowego osobowego auta w samochód dostawczy.

Opel nie opublikował jeszcze zdjęć wnętrza samochodu. Zapowiedział tylko, że koncepcja zagospodarowania wnętrza będzie rewolucyjna. Szybko i łatwo ma się np. zmieniać pięcioosobowy samochód w auto z czterema niezależnymi, wygodnymi fotelami, co ma zapewnić pasażerom "tyle samo przestrzeni, co w średniej wielkości sedanie". Meriva ma być wygodnym, znakomiicie wykończonym samochodem. Wykorzystano w niej m.in. elementy pochodzące z nowej vectry.

Meriva wejdzie na rynek z gamą silników benzynowych i wysokoprężnych, zaczynających się od silnika o pojemności 1,6 l (75 KM) i silnika 1,8 (125 KM).

Fot. OPEL

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości