Opel OnStar. System, który może uratować życie [galeria]

Karol Biela
Opel OnStar / Fot. Karol Biela
Opel OnStar / Fot. Karol Biela
W Polsce już od sierpnia do każdego osobowego Opla będzie można zamówić nową usługę. System Opel OnStar potrafi m.in. po wypadku zawiadomić służby ratownicze podając lokalizację naszego auta.
Opel OnStar / Fot. Karol Biela
Opel OnStar / Fot. Karol Biela

Prezentacja nowego systemu odbyła się w europejskiej centrali systemu Opel OnStar w Luton w Wielkiej Brytanii. Początki systemu OnStar sięgają czerwca 1995 roku, a pierwszy klient rozpoczął korzystanie z tej usługi już rok później. Dzisiaj aż 7 milionów klientów ze Stanów Zjednoczonych, Kanady, Meksyku i Chin używa tego systemu.

Teraz General Motors wprowadza usługę OnStar w Europie. Poza Polską dostępna będzie w Austrii, Belgii, Francji, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Irlandii, Włoszech, Luksemburgu, Holandii, Portugalii, Hiszpanii oraz Szwajcarii. W innych krajach Starego Kontynentu system wprowadzony będzie w późniejszym terminie.

Zawiadomi służby ratownicze

Jedną z ważniejszych, jeżeli nie najważniejszą funkcją programu Opel OnStar jest system automatycznego reagowania na zderzenie. Jeżeli dojdzie do wypadku, a w aucie zadziałają czujniki w strefach zgniotu, które uruchomią poduszki powietrzne, system automatycznie wzywa doradcę, który połączy się z pojazdem w celu ustalenia, czy kierowca bądź pasażerowie nie potrzebują pomocy. W przypadku braku odpowiedzi na miejsce zdarzenia natychmiast wysyłane zostaną służby ratunkowe. Po skontaktowaniu się z centrum obsługi doradca pozostanie na linii do momentu przybycia na miejsce wypadku służb ratowniczych.

Wezwać pomoc możemy też poprzez wciśnięcie przycisku SOS umieszczonego na podsufitce (bądź lusterku wstecznym), ponad głowami kierowcy i pasażera. Ta funkcja przydać się może nie tylko wtedy, kiedy sami poczujemy się źle, ale też, kiedy będziemy bezpośrednimi świadkami wypadku, w którym ucierpiały inne osoby.

Konsultanci odbierający zgłoszenia dyżurują w centrum obsługi Opel OnStar w Luton (Anglia) przez całą dobę, siedem dni w tygodniu, przez 365 dni w roku.

Co ważne konsultant, który się z nami połączy, będzie posługiwał się płynnie w języku wybranym przez nas samych podczas rejestracji systemu.

Pomoże odzyskać skradzione auto

Opel OnStar / Fot. Karol Biela
Opel OnStar / Fot. Karol Biela

W przypadku kradzieży auta system Opel OnStar umożliwia szybkie odzyskanie pojazdu we współpracy z policją.

Jeżeli operator otrzyma sygnał o zgłoszeniu kradzieży pojazdu będzie mógł zdalnie zablokować zapłon uniemożliwiając jazdę, a dodatkowo poda służbom aktualną pozycję, gdzie znajduje się nasz samochód.

Połączy z Internetem

System Opel OnStar potrafi też nawiązać połączenie z Internetem i przekazać go aż do siedmiu urządzeń znajdujących się w aucie lub w jego pobliżu. Transmisja Wi-Fi w standardzie LTE 4G będzie dostępna początkowo tylko w Niemczech, Wielkiej Brytanii i Holandii (w pozostałych krajach wejdzie do oferty w nieco późniejszym terminie).

Aby skorzystać z Internetu wystarczy wcisnąć lewy przycisk na panelu sterowania systemem OnStar a potem wpisać w nasz smartfon, tablet, czy notebook hasło wyświetlane na ekranie multimedialnym.

Samochód zdalnie sterowany

Dzięki aplikacji, którą można będzie pobrać bezpłatnie na smartfona, użytkownik systemu Opel OnStar sprawdzi zdalnie chociażby ciśnienie powietrza w oponach, czy będzie mógł zamknąć lub otworzyć swoje auto. I to nawet, kiedy będzie na wakacjach po drugiej stronie globu.

Do tego dzięki tej aplikacji użytkownik włączy lub wyłączy światła, a nawet uruchomi klakson, co przydać się może niekiedy na olbrzymich parkingach przy centrach handlowych, gdzie każda alejka wygląda niemal identycznie.

Pomoże dotrzeć do celu

Jeżeli wciśniemy niebieski przycisk On na panelu sterowania systemem połączymy się z doradcą, który pomoże nam dotrzeć do wybranego przez nas celu. Wystarczy podać nazwę np. hotelu i miejscowość, gdzie się znajduje, a konsultant wyśle zdalnie odpowiednie koordynaty GPS do naszej nawigacji samochodowej.

Po zakończeniu rozmowy z doradcą wystarczy podążać za wskazówkami wyświetlanymi na ekranie nawigacji.

Bezpieczeństwo a prywatność

Opel OnStar / Fot. Karol Biela
Opel OnStar / Fot. Karol Biela

A co z naszym prawem do prywatnościSystem Opel OnStar umożliwia wyłączenie lokalizacji naszego pojazdu. Aby to uczynić trzeba przytrzymać lewy przycisk na panelu przez pięć sekund

Program zacznie lokalizować ponownie nasz samochód jedynie w dwóch przypadkach: jeżeli dojdzie do wypadku w którym wystrzelą poduszki powietrzne lub operator otrzyma potwierdzenie od służb o kradzieży pojazdu.

Według deklaracji przedstawicieli koncernu GM system OnStar nie zbiera informacji o użytkownikach, w tym o prędkości, z jaką porusza się samochód, czy gdzie poruszał się w ciągu ostatnich dni czy godzin.

Koszty abonamentu jeszcze nieznane

Przez pierwsze 12 miesięcy od aktywacji usługi wszystkie funkcje programu będą dostępne za darmo. W zależności od modelu i wybranego pakietu system Opel OnStar będzie należał do opcjonalnego bądź standardowego poziomu wyposażenia. Niestety żadne konkretne ceny za montaż, czy opłatę abonamentową po upływie pierwszego roku nie zostały jeszcze podane.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Otwarcie sezonu motocyklowego na Jasnej Górze

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na motofakty.pl Motofakty