Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38931 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Opel Vectra Caravan

Data publikacji: Autor: tekst i zdjęcia: Piotr Myszor

 Miałem okazję prowadzić dwie wersje vectry caravan. Pierwsza miała dwulitrowy silnik turbo (175 KM) i manualną sześciobiegową skrzynię biegów. Cichy, żwawy, elastyczny. Sama przyjemność, choć po turbo spodziewałem się nieco więcej.

Po nim spróbowałem nowości w gamie Opla - benzynowego silnika 2,2 l (155 KM) z bezpośrednim wtryskiem i automatyczną skrzynią biegów. Ta wersja mniej mi się podobała. Samochód ruszał się wolniej, za to silnik pracował znacznie głośniej niż dwulitrowe turbo. Lepiej samochód prezentował się po przełączeniu na sekwencyjną zmianę biegów - lepiej można było wykorzystać dynamikę silnika, a zmiana biegów odbywała się bez charakterystycznego dla takich skrzyń szarpnięcia.

W gamie silników vectry są 4 jednostki benzynowe i trzy turbodiesle z bezpośrednim wtryskiem. Najsłabsy silnik benzynowy ma poejmność 1,8 l i moc 122 KM, najmocniejszy to 3,2 V6 o mocy 211 KM. Wśród silników benzynowych najmniejszy ma dwa litry (100 KM), a największy trzy litry i 177 KM.

Przednia część kabiny jest taka sama, jak
w vectrze sedan - geometryczna, funkcjonalna,
ale niezbyt ciekawie zaprojektowana.

Vectra zachowuje się tak, jak wygląda. Stabilna, komfortowa limuzyna. Przyspiesza wyraźnie, acz dystyngowanie, nie wzruszają jej nierówności nawierzchni i łuki drogi.

Rozmiary vectry kombi widziane ze środka auta są zaletą, ale patrząc z zewnątrz - mamy do czynienia z wielką "bryką". Co w ruchu miejskim, a zwłaszcza przy parkowaniu na zatłoczonych ulicach utrudnia życie. Może dlatego vectry. którymi jeździliśmy miały z tyłu i z przodu czujniki asystenta parkowania.

Na ścianach bagażnika, wzdłuż podłogi i pod oknem są listwy z otworami, w których mocuje się elementy systemu flex space. Mogą to być poprzeczne rozpórki, na których rozpięte są siatkowe ścianki działowe lub sieci, do których można wkładać lżejsze przedmioty.

W skład akcesoriów do systemu Flex space
wchodzą m.in. torby i kufry do wieszania
na ściance bagażnika. Dzięki nim można
skutecznie uporządkować bagażnik nawet
w przypadku wożenia większej ilości drobnych
przedmiotów.
Można w nich montować także haki do powieszenia toreb i siatek. Dostępne są także specjalne torby dostosowane do montażu na listwach. Haki w podłodze umożliwiają rozpięcie siatki mocującej bagaże. Za tylnymi siedzeniami jest panel, w którym są zwinięte: pokrywa przestrzeni bagażowej i siatki oddzielające bagażnik od kabiny. Oparcia tylnych siedzeń można złożyć, przedłużając podłogę bagażnika.

Kolejna ciekawostka to hak holowniczy. Jest na codzień schowany pod zderzakiem, ale kiedy jest potrzebny wystarczy pociągnąć dźwignię schowaną w skrytce w bocznej ścianie bagażnika i hak "wyjeżdża" spod zderzaka.

Ceny vectry combi w Polsce mają być znane za dwa tygodnie. Samochody mają trafić do salonów na początku przyszłego roku.

Opel Vectra Caravan a konkurenci

Model opel vectra citroen C5 toyota avensis
Silniki 1,8 1,8 1,8
Moc maks. (KM) 122 116 129
Maks. moment obr (Nm) 167 160 170
Prędkość maks. (km/h) 199 193 195
Przyspieszenie 0-100 km/h(s) 12,1 13 10,5
Spalanie (l/100 km) 7,9 7,9 7,2
Bagażnik (l) 530/1850 565/1660 520/1500
Cena (PLN)   69800 74 100

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Opel Vectra dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Opel Vectra Cena

Części dla marki Opel

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

350 zł