Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37838 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Opel Vivaro drugiej generacji

Data publikacji: Autor: Przemysław Pepla

Opel Vivaro, Fot: Opel Po 13 latach produkcji, Opel zdecydował się zaprezentować drugą generację dostawczo-osobowego vana Vivaro. Pojazd ten ponownie powstał we współpracy z francuskim koncernem Renault. Ceny nowego Vivaro w Polsce nie są jeszcze znane, zaś do sprzedaży auto trafi latem tego roku.

Niemiecki producent kazał bardzo długo czekać swoim klientom na następcę Vivaro. Pierwsza generacja tego vana została Opel Vivaro, Fot: Opelzaprezentowana bowiem jeszcze w 2001 roku. Wówczas, auto otrzymało tytuł Samochodu Dostawczego Roku. Popyt na Vivaro był na tyle duży, iż Opel zdecydował się wydłużyć okres jego produkcji. W ciągu 13 lat na drogi wyjechało blisko 600 tys. egzemplarzy tego pojazdu. Teraz nadeszła pora na zmiany.

Nie są one jednak rewolucyjne. Ogólny zarys karoserii Vivaro pozostał niezmieniony. Styliści zadbali o nowy wizerunek przedniego pasa. Szczególną uwagę zwracają duży grill i masywne reflektory sięgające niemal słupka A. Nowością są znane już z innych modeli Opla światła do jazdy dziennej w kształcie skrzydła. Z tyłu zdecydowano się zmniejszyć rozmiary lamp, których pionowy kształt nie uległ zmianie. Całość pre¬zen¬tu¬je się teraz bar¬dziej ele-ganc¬ko i no¬wo¬cze¬śnie.

W zależności od przewidywanego sposobu użytkowania – jako furgon lub jako auto rodzinne – klienci będą mieli do wyboru trzy wersje wykończenia nadwozia. Ponadto, Vivaro będzie dostępny w 11 standardowych kolorach, z których 5 to lakiery zwykłe, a 6 to powłoki metalizowane. Od chwili wprowadzenia na rynek dostępne będą także kolory niestandardowe, do Opel Vivaro, Fot: Opelpojazdów specjalnego przeznaczenia. Wygląd zewnętrzny nowego Vivaro będzie zatem można dopasować do indywidualnych potrzeb.

Nowa generacja tego modelu stanowi kontynuację oferty zróżnicowanych konfiguracji nadwozia w dwóch długościach i dwóch wysokościach. Nowe Vivaro będzie dostępne jako furgon, kombi, furgon z podwójną kabiną i mikrobus. Podstawowa wersja mierzy teraz około 5 metrów długości, a wersja z przedłużanym rozstawem osi o 40 cm więcej. Jest przy tym o 22 cm dłuższa, od oferowanej dotychczas. Uwzględniając wszystkie wersje napędowe i możliwości przewożenia ładunków, auto będzie dostępne w ok. 270 możliwych konfiguracjach.

Większe, a przy tym również bardziej funkcjonalne, jest też wnętrze pojazdu. W kabinie zainstalowano nowoczesny system multimedialny IntelliLink, znany już z osobowych modeli Opla. Rozwiązanie to łączy w sobie kilka urządzeń, jak odtwarzacz muzyki czy nawigacja satelitarna. W pierwszym rzędzie foteli znajdzie się miejsce dla trzech osób.

W nowym Vivaro Opel postawił na nowoczesne silniki wysokoprężne. Oferta ma obejmować m.in. turbodoładowane diesle 1.6-litra CDTI o mocy 130 KM oraz zaawansowany technologicznie, 160-konny motor 1.6-litra BiTurbo CDTI z sekwencyjnym Opel Vivaro, Fot: Opelturbodoładowaniem i dwustopniowym intercoolerem. Dwie współpracujące ze sobą turbosprężarki pozwalają na dynamiczną jazdę przy stosunkowo niewielkim zużyciu paliwa. Producent deklaruje, że w cyklu mieszanym w nowych turbodoładowanych dieslach zostało ono zmniejszone o ponad 1 litr na 100 kilometrów, a w przypadku jednostek BiTurbo nie przekracza 6 litrów. Poza tymi dwoma jednostkami, Opel Vivaro będzie również dostępny z silnikiem CDTI o pojemności 2.3-litra i mocy 136 KM.

Bez względu na zastosowany motor, każdy z nich będzie współpracował z 6-biegową przekładnią manualną. Nowy Opel Vivaro, podobnie jak poprzednik, ma być oferowany wyłącznie w wersji z napędem na przednią oś.

Auto będzie produkowane w zakładach Opla w Luton, w Wielkiej Brytanii. W związku z wprowadzeniem na rynek nowego Vivaro, niemiecki producent zainwestował 95 milionów euro w brytyjską fabrykę oraz zrestrukturyzował dział pojazdów użytkowych. Ceny tego pojazdu poznamy późnym latem, gdy wejdzie on do oficjalnej sprzedaży w Polsce.

Opel Vivaro, Fot: Opel

Opel Vivaro, Fot: Opel

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Opel Vivaro zdjęcia

Opel Vivaro dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Opel Vivaro Cena

Części dla marki Opel

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

350 zł