Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Opłata paliwowa 2020. Podwyżka stawek. Co to oznacza dla kierowców?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Z obwieszczenia ministra infrastruktury, opublikowanego w Monitorze Polskim wynika, że od przyszłego roku wzrośnie opłata paliwowa na benzynę, olej napędowy i gaz.

Opłatę paliwową od paliw silnikowych płacą: producenci paliw silnikowych i gazu, importerzy paliw silnikowych i gazu, podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliw silnikowych i gazu oraz inne podmioty podlegające, na podstawie przepisów o podatku akcyzowym, obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych.

Stawka za 1000 l benzyn silnikowych wzrośnie z 133,21 zł obowiązujących w tym roku do 138,49 zł.  Opłata za 1000 l olejów napędowych i wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa z 297,61 zł obowiązujących w tym roku, wzrośnie do 306,34 zł.  Z kolei opłata za 1000 kg gazów zostanie powyższona z 164,61 zł do 170,55 zł.

Zobacz także: Elektryczny Ford Mustang

Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy. Wzrost spowodowany jest zapisami w ustawie o autostradach płatnych oraz o Krajowym Funduszu Krajowym stawki opłaty paliwowej. Podwyższa się je w stopniu, który odpowiada wskaźnikowi wzrostu cen towarów i usług w okresie pierwszych trzech kwartałów roku w stosunku do analogicznego okresu roku poprzedniego. Podwyżka w praktyce dla kierowców może oznaczać, że więcej zapłacą za tankowanie.

Stawki opłaty paliwowej w 2020 r.: 

 • 1000 l benzyn silnikowych - 138,49 zł (133,21 zł w 2019 r.)
 • 1000 l olejów napędowych - 306,34 zł (297,61 zł w 2019 r.)
 • 1000 kg gazów - 170,55 zł (164,61 zł w 2019 r.)

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • nienawidze psiorów (gość)

  obyście pozdychali w mekach

 • Riddick (gość)

  W tej Polsce nie da sie juz zyc ciagle oplaty i podwyzki to jest chore to nasz kraj i my stanowimy spoleczenstwo i my utrzymyjemy nasz chory system przez ktory nie stac nas na nowy samochod czy mieszkanie to ma byc Rzad!!! Je..... Was nie potraficie dac nam godnego zycia sami sie nie mozecie napasc za nasze pieniadze zyjecie jak Krole a my jak dziady nie nadajecie sie do rzadzenia krajem okradacie ludzi ktorzy cale zycia pracuja chore zusy chore us masakra co za debliny Kraj

 • Odp dla gościa (gość)

  Tylko prostak tak ocenia przejść na pozytywne myślenie i realizm .

 • chyba (gość)

  chyba Mama go nie przytulała jak był mały. albo ma po prostu zły dzień, albo troll. za dużo się przejmujesz, trzeba się wyluzować. nie podoba Ci się praca, zmień pracę. sąsiad zmień sąsiada bo jak widzę na wynajętym jesteś. kraj, może wyjedź do syrii albo afganistanu, tam mniej narzekają, cieszą się z każdego dnia... punkt widzenia się zmienia. masz 2 nogi 2 ręcę? ciesz się bo sąsiad dostał tylko 2 ręcę ;/ rozpuszczone społeczeństwo...

 • Agata (gość)

  Na razie to Matołuszek-kłamczuszek, zwany pieszczotliwie Pinokiem nie odpowiedział na pytanie, ileż to dróg gminnych wybudowano bądź wyremontowano w roku 2018, bo to od 2018 wprowadzono dodatkową opłatę do ceny paliwa!!!! No chyba, że pieniądze te zostały wykorzystane na kampanie wyborcze PIS-u!!!!! Bo dróg dalej ani widu ani słychu!!!

 • Agata (gość)

  Na razie to Matołuszek-kłamczuszek, zwany pieszczotliwie Pinokiem nie odpowiedział na pytanie, ileż to dróg gminnych wybudowano bądź wyremontowano w roku 2018, bo to od 2018 wprowadzono dodatkową opłatę do ceny paliwa!!!! No chyba, że pieniądze te zostały wykorzystane na kampanie wyborcze PIS-u!!!!! Bo dróg dalej ani widu ani słychu!!!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości