Wszystko
o samochodach

Aktualności / Ceny paliw

Opłata paliwowa. Kolejna podwyżka stawek. Co z cenami paliw?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała To już druga podwyżka opłaty paliwowej na 2020 rok. Przypomnijmy, że pierwsza od stycznia - została przeprowadzona jeszcze w listopadzie 2019 roku.

Opłata paliwowa. Nowe stawki na 2020 rok

Początkowo stawka za 1000 l benzyn silnikowych miała wzrosnąć do 138,49 złotych z 133,21 złotych, które obowiązywały w 2019 roku. Zgodnie z najnowszym obwieszczeniem opłata ma wynieść jednak 155,49 zł za 1000 litrów benzyny. W porównaniu z 2019 rokiem wzrost wyniósł już ponad 20 złotych, czyli blisko 17 proc.

Opłata dla olejów napędowych, wyrobów powstałych ze zmieszania tych olejów z biokomponentami oraz biokomponentów stanowiących samoistne paliwa wyniesie 323,34 zł za 1000 l olejów napędowych. W wersji z listopada było to 306,34 zł W ubiegłym roku natomiast wynosiła poniżej 300 zł.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu

Dla gazów opłata wzrośnie do 187,55 za 1000 kg, a w ubiegłym roku było to 164,61 zł.

Opłata paliwowa.  Kto ją płaci?

Opłatę paliwową od paliw silnikowych płacą: producenci paliw silnikowych i gazu, importerzy paliw silnikowych i gazu, podmioty dokonujące nabycia wewnątrzwspólnotowego, w rozumieniu przepisów o podatku akcyzowym, paliw silnikowych i gazu oraz inne podmioty podlegające, na podstawie przepisów o podatku akcyzowym, obowiązkowi podatkowemu w zakresie podatku akcyzowego od paliw silnikowych. Wpływy z opłaty paliwowej w 80 proc. zasilają Krajowy Fundusz Drogowy, a w 20 proc. Fundusz Kolejowy.

Opłata paliwowa. Czy ceny paliw pójdą w górę?

Pojawia się pytania: czy paliwa zdrożeją? "Podwyższenie stawek opłaty paliwowej o 17 zł za 1000 l i 1000 kg dokonane obwieszczeniem Ministra Infrastruktury z dnia 25 lutego 2020 r. zmieniającym obwieszczenie w sprawie wysokości stawki opłaty paliwowej na rok 2020 (M.P. poz. 211) dotyczy tylko i wyłącznie roku 2020 i jest neutralne dla cen paliw z uwagi na równoczesne pomniejszenie stawek akcyzy w tym samym okresie o 17 zł." - czytamy w komunikacie ministerstwa infrastruktury.

Zobacz także: Testujmy Skodę Kamiq - najmniejszego SUV-a Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • serio.. (gość)

  KOlejne podwyżki ? Wolne żarty...

 • haracz (gość)

  No niestety, to było pewne.. dlatego ciesze się, że moje auris pali 5l na 100km, a podejrzewam, że to dopiero początek podwyżki

 • snickers (gość)

  sluszna linie ma nasza wladza ;] niech zyje socjalizm!!!

 • Krzysztof (gość)

  Brawo partia rządząca dobry ruch z tymi podwyżkami przed wyborami na prezydenta

 • Mister wygnany (gość)

  Jak zwykle zadyma opozycji. Po.psl.pzpr. A ono tanie. Za opozycji było po 6.87.za litr. A zarobki 8 zł brutto

 • Stary (gość)

  Ta złodziejska klika nie mogła by spać po nocach jak by obywatel mógł tanie kupić litr paliwa.Dla nich to jak strzał w kolano

 • Krasnopiura (gość)

  Czysta forsa.Najtaniej będzie jak jeden jedzie drugi ciągnie i co kilometr zmiana

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości