Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Opłata paliwowa. Wycofana, ale...

Data publikacji: Autor: łs / TVN24/x-news

fot. Tomasz Hołod Informacje o zamiarze wprowadzenia opłaty paliwowej wzbudziły wielkie emocje wśród zmotoryzowanych i przedsiębiorców. Dodatkowe obciążenie wiązałoby się bowiem z podniesieniem cen litra paliw o ok. 25 groszy.

Kierownictwo Prawa i Sprawiedliwości zdecydowało się na wycofanie projektu ustawy o Funduszu Dróg Samorządowych, który wprowadzał nową opłatę paliwową - poinformował PAP.

Nie oznacza to jednak, że partia rządząca wycofuje się z pomysłu udzielenia pomocy samorządom w zakresie budowy i renowacji dróg. Wsparcie nie ma natomiast być finansowane poprzez kieszenie Polaków - zapewniał w rozmowie z dziennikarzami Joachim Brudziński z PiS. Jak dodał, nie jest to dobra informacja dla "totalnej opozycji", gdyż traci ona "paliwo do podsycania niepotrzebnych emocji społecznych".

źródło: TVN24 / x-news

Posłowie, którzy przygotowywali projekt zakładali, że opłata paliwowa przyniesie wpływy do budżetu państwa rzędu około 4-5 mld zł rocznie. W projekcie zaznaczono, że to właśnie nowa opłata będzie głównym źródłem przychodów FDS. Przeciwnicy zmian podkreślali, że obciążenie odczują głównie kierowcy tankujący zarówno benzynę, ropę jak i gaz LPG, ale nie tylko, bo wyższe ceny transportu oznaczają również podwyżkę cen wielu towarów i usług, w tym komunikacji miejskiej.

Ostatnie podwyżki na stacjach to jednak jeszcze element normalnych rynkowych procesów, a nie parlamentarnych decyzji. Ostatnie dni były okresem dość znaczących skoków w cenach hurtowych na rynku polskim. W przypadku benzyny 95-okatnowej jej cena w rafineriach to 3473,6 zł/m3, a więc o zaledwie 3 zł więcej niż w ubiegły weekend, jednak w międzyczasie pojawiały się  spadki i zwyżkowy powrót. W przypadku diesla jego cena średnia wynosi 3355,6 zł/m3. – nie jest to więc szczególnie istotna zmiana w porównaniu z ubiegłym weekendem – zaledwie o 4 zł mniej. Konsekwentne spadki dotyczyły tylko oleju opałowego, który kosztuje 2090,60 zł/m3.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • rew (gość)

  PiSuar przestraszył się suwerena?

 • To jest takie PiSiorskie (gość)

  Chęć utrzymania się u władzy kaczora dyktatora jest nadwyraz silna .

 • Www (gość)

  Paliwo potrafi szybowac na dugi dzien o 10 i tak codziennie i jakos nic nie drozeje

 • Urdithmor (gość)

  Niech Sobie od koryta odejmą i nawet 3 dziury budżetowe załatają. Albo niech z własnej kieszeni za paliwo płacą, a nie z naszej.

 • Paweł (gość)

  Informacje dotyczące rynku biopaliw: https://www.facebook.com/Rynek-Biopaliw-770973623062145/

 • Komentarz usunięty.
 • Warto TV (gość)

  https://youtu.be/TLssaYbf2w8

 • ja (gość)

  kto w tych czasach tankuje rope?

 • marekwrona77

  No ciekawe w czym to teraz sobie nadrobią, mieli pomysł ale jednak bunt opinii publicznej ich skutecznie wystraszył :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości