Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Opłata recyklingowa. Nowe przepisy od 2016 roku

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Polskapresse Zniesienie 500 zł opłaty recyklingowej przy sprowadzaniu samochodu z zagranicy oraz zobowiązanie dealerów samochodowych i właścicieli komisów do zbiórki pojazdów wycofanych z eksploatacji to najważniejsze założenia nowelizacji ustawy o recyklingu pojazdów. Podpisał ją już prezydent Bronisław Komorowski.

Fot. Archiwum Polskapresse Nowelizacja obowiązujących przepisów wynika z konieczności wdrożenia do polskiego prawa unijnej dyrektywy z 2000 roku w sprawie pojazdów wycofanych z eksploatacji. Co zmieni się od stycznia 2016 roku?

Zgodnie z nowymi przepisami właściciele komisów i osoby indywidualne zostaną zwolnieni z opłaty recyklingowej, w wysokości 500 zł, ponoszonej za każdy używany pojazd sprowadzony do Polski. Prowadzący stacje demontażu przy przyjmowaniu pojazdu wycofanego z eksploatacji zarejestrowanego w kraju Unii Europejskiej lub Europejskiego Obszaru Gospodarczego, nie będą pobierać opłaty od jego właściciela.

Producenci i importerzy wprowadzający na rynek ponad 1000, przede wszystkim nowych pojazdów, będą musieli zapewnić funkcjonowanie co najmniej trzech stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów w każdym województwie. Mają być one zlokalizowane w różnych miejscowościach. Podmioty, które wprowadzają na polski rynek nie więcej niż 1000 pojazdów rocznie, będą zobowiązane zapewnić sieć składającą się z co najmniej 3 stacji demontażu lub punktów zbierania pojazdów, położonych w różnych miejscowościach. Dodatkowo dla prowadzących stacje wprowadzono specjalne opłaty za nieosiągnięcie wymaganego poziomu odzysku i recyklingu pojazdów.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • xyz (gość)

  przecież ta opłata miała być zniesiona od lipca 2015. skandal !!!!!!!!!!!!!!!!

 • andrea (gość)

  ja chyba śnię dopiero w 2016 roku chyba żle zrozumiałem bo myślałem że od dzisiaj i co będą zwracać tym którzy już zaplacą co jest grane czy Pan Komorowski nie mó gł to zrobić już tego teraz

 • Arnoldzik (gość)

  Życie przerasta kabaret!!!! od Stycznia jest wałkowane że od pierwszego lipca 2015 nie będzie opłaty recyklingowej a tutaj taki News!!! Szokkkk wyciąganie pieniędzy od ludzi. PO chce się jeszcze nachapać,przecież trzeba odprawy porobić dla ziomków,bo po wyborach jesiennych nie będą mieli okazji Skandal!!!!!

 • nowe (gość)

  jeszcze niech podpisze zakaz wjazdu do miasta, a zamkne swoj sklep w mieście

 • Wagabunda (gość)

  Ale tych pieniędzy, które rząd narabował ludziom (po 500 zł od szt.) to już nie zwrócą.

 • krzysztof (gość)

  Prawda ci to. Czekałem z rejestracją do dziś aby nie płacić opłaty recyklingowej a w urzędzie ZONK - trzeba było wysupłać jeszcze 500 zł. Pani uprzejmie wyjaśniła mi temat. Wielokrotnie sprawdzałem w necie i byłem przekonany ,że to od dziś.

 • Janek (gość)

  Ten rząd potrafi tylko obiecywać i masę wyciągać poprzez bezsensowne podatki - na szczęście ich czas się kończy!

 • Iza (gość)

  Kończy się czas PO? I co, chcecie PIS, naprawdę? Tutaj wybiera się mniejsze zło. Chyba wszyscy już zapomnieli jak to wyglądało za czasów władzy Kaczyńskich. Naprawdę chcecie aby nasz kraj opanował kult dla Smoleńska i wieczna wojna z całym światem bo wszyscy wszystko fałszują?.... Ludzie.... Odnośnie opłaty recyklingowej, to na początku miała być zniesiona od 2017, więc przeniesienie tego terminu na 2016 to i tak ogromny plus. Jak coś nie pasuje to zawsze można się odwołać, spokojnie, sprawę w sądzie wygracie bo opłata jest niezgodna z jakimiś tam dyrektywami Unii Europejskiej.

 • AntyIza (gość)

  PO musi się nażreć kosztem najbiedniejszych i tyle w temacie. Musi teź mieć na pensje dla trolli typu Iza. Idź Iza do sądu przeciwko aktualnym złodziejom, a przyszły, uczciwy rząd wypłaci ci odszkodowanie! Logika władzy, która przez osiem lat rozwaliła wszystko, z sądownictwem włącznie.

 • Patimax (gość)

  Co się gotujecie! Zamiast recyklingowej opłaty 500 będzie depozytowe 400 niewiele się zmieniło

 • maciejek (gość)

  chyba ze karta pojazdu znów podrożeje jak to było na początku

 • bestia (gość)

  Iza puknij się w łeb. Ruski zabił ci prezydenta i 100 rodakow a ty jestes z tego zadowolona? Dla ciebie to kult smolenska???

 • cyklingowej? (gość)

  Czy liczy sie data zakupu czy rejestracji samochodu?Samochod kupiony teraz a zrejestrowany w nowym roku uniknie opłaty recyklingowej?

 • Jebacoplaterecyklingowa (gość)

  Czy jesli kupilem auto 10 dni temu, to moge potrzymac w garazu do 1 stycznia i zarejestrowac?

 • Olga (gość)

  http://www.mos.gov.pl/artykul/7_archiwum/24668_zniesienie_oplaty_recyklingowej_od_1_stycznia_2016_r.html

 • marta (gość)

  Niestety też myślałam, że poczekam do stycznia i uniknę tej opłaty :-( Art. 10. Do rejestracji pojazdu wprowadzonego na terytorium kraju przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy stosuje się art. 72 ust. 1 pkt 9 i ust. 2 pkt 6 ustawy zmienianej w art. 4, w brzmieniu obowiązującym przed dniem wejścia w życie niniejszej ustawy.

 • mx (gość)

  czy jeśli kupię samochód 30.12.2015 a zarejestruje np. 02.01.2016 to bedę musiała zapłacić tą opłatę recyklingową?

 • minister (gość)

  Dla wszystkich nie wiedzących jeżeli sprowadzisz pojazd w 2015r i zarejestrujesz go w 2016r nie minie cię opłata recyklingowa. Nie zapłacą ci którzy zgłoszą się do urzędu celnego 1stycznia celem zgłoszenia akcyzy za samochód także z umową kupna sprzedaży z datą 01-01-2016r ci nie zapłacą opłaty

 • andrzej (gość)

  To nie PO jest winne tej ustawie podpisał ją Lech Kaczyński w 2005 r ta dziada mała to podpisała!!!!!!

 • andrzej (gość)

  jeszcze gorzej będzie patrząc co teraz wyprawia PIS gołym okiem to widać

 • Sprostowanie (gość)

  andrzej = kłamca O podatku ekologicznym zaczęto wspominać w 2005 roku, kiedy to rząd Kazimierza Marcinkiewicza zapowiedział likwidację podatku akcyzowego. Miała go zastąpić nowa danina, w niesprecyzowanej jeszcze wtedy formie. Projekt został odrzucony przez sejm. Na przełomie 2009 i 2010 roku temat podatku ekologicznego powrócił i nabrał wstępnych kształtów. Nieoficjalnie mówiło się o wprowadzeniu stałej opłaty, której wysokość uzależniona byłaby od emisji CO2 do środowiska. Podatek ekologiczny chciano wprowadzić po cichu Szum medialny jaki utworzył się wokół podatku ekologicznego spowodował, że rząd nie zdecydował się na prowadzenie go w 2010 roku. Według nieoficjalnych informacji nieprzychylne opinie mediów spowodowały, że Ministerstwo Finansów postanowiło wprowadzić podatek bez rozgłosu.

 • Lucas (gość)

  Witam auto kupilem w 2012 roku... W Hiszpanii tam jestem rezydentem... I mieszkalem... I tam autko jest zarejestrowane Przyjechał em do pl i chce przerejestrowac auto na polskie tablice...nadmieniam że w urzędzie celnym jestem zwolniony z opłaty akcyzy....czy będę płacić recykling ?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości