Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Opłata za parkowanie. Będą podwyżki?

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Archiwum Obecnie za pierwszą godzinę parkowania samorząd może pobrać maksymalnie opłatę w wysokości 3 zł. Kolejna to 20% więcej, ale wkrótce stawki mogą się znacząco zmienić.

Fot. Archiwum

Maksymalna stawka opłaty od kilku lat jest niezmienna. Obowiązuje zarówno w małych miejscowościach jak i dużych aglomeracjach.

Rząd chce dać samorządom większą swobodę w kształtowaniu polityki parkingowej. Pomysł ten popierają politycy opozycji, a dla kierowców oznacza to podwyżkę opłat za godzinę parkowania. Nawet o 75%.

Część samorządów domaga się, aby określić nie maksymalną, ale minimalną opłatę za godzinę parkowania w wysokości 5 zł. W wielu miastach obowiązują obecnie maksymalne stawki, ale zdaniem władz to i tak za mało, aby zniechęcić kierowców do wjeżdżania autem do centrum.

Redakcja poleca: Szukamy drogowych nonsensów. Zgłoś się w plebiscycie i wygraj tablet!

Adam Piotr Zając ze Stowarzyszenia Integracji Stołecznej Komunikacji (SISKOM) podkreśla w rozmowie z agencją informacyjną Newseria Biznes, że w Polsce cały czas nie egzekwujemy już istniejących przepisów dotyczących opłat parkingowych.  - Około 20% kierowców w ogóle nie płaci. Problemem jest także parkowanie w niedozwolonych miejscach. Gdyby takie samochody były odholowywane, a kary za parkowanie bez opłaty byłyby wyższe, wtedy samochodów w centrum mogłoby być mniej – przekonuje Adam Zając.

Eksperci podkreślają, że podstawą wyznaczania wysokości stawki za parkowanie powinny być badania m.in. czasu parkowania i napełnienia stref. Zaznaczają, że jeżeli w strefie pozostaje około 10-15% wolnych miejsc, to można stwierdzić, że opłata jest na właściwym poziomie.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • stefan (gość)

    PANOM z urzedu sie w glowach pomieszalo.NIECH WYJADA Z TEGO KRAJU -BO TU TYLKO ROBIA BALAGAN

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości