Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Opłata za przejazd autostradą. W Niemczech jednak pojedziemy za darmo?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay,com Od października 2020 roku kierowcy korzystający z niemieckich autostrad będą musieli za nie płacić. Tak informowaliśmy jeszcze kilka miesięcy temu.

Umowa dotycząca opłat została podpisana kilka miesięcy temu. W praktyce mieli zapłacić tylko obcokrajowcy, bo Niemcy mieli odliczyć te opłaty od podatku. Cena winiety miała być uzależniona od okresu ważności, pojemności silnika pojazdu i szkodliwości wydzielanych przez niego spalin. Planowano winiety dziesięciodniowe (od 2,50 do 25 euro), dwumiesięczne (od 7 do 50 euro) lub roczne (maksymalnie 130 euro).

Tymczasem Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu orzekł, że winieta za użytkowanie dróg w Niemczech przez samochody osobowe jest sprzeczna z prawem Unii Europejskiej.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2019. Czy za niezapłacony mandat grozi więzienie?

Sędziowie stwierdzili, że „opłata ta jest dyskryminująca, ponieważ jej ciężar ekonomiczny w praktyce spoczywa tylko na właścicielach i kierowcach pojazdów zarejestrowanych w innych państwach członkowskich".

Wprowadzenie opłat miało po odliczeniu kosztów przynosić budżetowi naszych zachodnich sąsiadów około 500 mln euro rocznie. Niemcy powinny teraz zmienić prawo. Jeżeli natomiast Komisja Europejska uzna, że niemieckie władze nie zastosują się do wyroku, może wnieść nową skargę i domagać się sankcji finansowych.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • egon (gość)

    a w Polsce dalej drożyzna na pseudo autostradach...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości