Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Opłaty drogowe w Europie. Gdzie i ile zapłacimy za przejazd?

Data publikacji: Autor: (ip)

Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.

Fot. Piotr Krzyżanowski Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.

Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.

Fot. materiały prasowe – Aby podróż przebiegła bezpiecznie warto przed wyjazdem zapoznać się z przepisami ruchu drogowego panującymi w danym państwie, a także sprawdzić czy posiadamy wszystkie wymagane dokumenty. Wybierając się samochodem poza Unię Europejską należy na granicy pokazać Zieloną Kartę. To nic innego jak międzynarodowy certyfikat ubezpieczeniowy świadczący o tym, że samochód jest objęty ubezpieczeniem OC. W przypadku krajów Unii Europejskiej wystarczy dokument taki jak w Polsce – komentuje Witold Jaworski, Yanosik Ubezpiecza. – Podróżując autem po Europie trzeba liczyć się z także z dodatkowymi opłatami za korzystanie z dróg. W niektórych krajach ceny te mogą być bardzo wysokie – dodaje Jaworski.

Eksperci wzięli pod lupę obszar całej Europy, ceny oraz formę płatności za korzystanie z dróg. Wszystkie dane prezentowane są na podstawie najnowszych informacji dostępnych na stronach rządowych (MSZ) czy portalach dla kierowców i podróżników. Przeanalizowane zostały opłaty dla samochodów do 3,5 t.

WINIETY 

Jedną z najczęstszych form płacenia za drogi w Europie są winiety. W tym przypadku zaraz po wjeździe do danego Państwa należy kupić naklejkę na szybę uprawniającą do korzystania z płatnych dróg. Ich wysokość zależy od rodzaju pojazdu i okresu pobytu w danym państwie. W jakich krajach Europy obowiązują takie zasady i jakie są koszty winiet?

Austria

Państwem, które respektuje opłaty w formie winiet jest Austria. Winietę można kupić niemal na każdej stacji benzynowej. Od grudnia 2016 ceny dla pojazdów do 3,5 t kształtują się następująco:

 • roczna 86,40 EUR
 • 2-miesięczna 25,90 EUR,
 • 10-dniowa 8,90 EUR.

Naklejka powinna być przyklejona w lewym, górnym rogu przedniej szyby. Jeśli winieta znajduje się w niewłaściwym miejscu to kierowca musi wykupić dodatkową, jednodniową winietę zastępczą, która kosztuje 120 euro. Ponadto w Austrii trzeba płacić za przejazdy tunelami i drogami alpejskimi:

 • A9 Phyrnautobahn – 12 EUR,
 • A9 Pyhrnautobahn/Bosruck – 5 EUR,
 • A9 Phyrnautobahn/Gleinalm - 8,50 EUR,
 • A10 Tauernautobahn - 11,50 EUR,
 • A11 Karawanken-Autobahn - 7,20 EUR,
 • A13 Brennerautobahn – 9 EUR,
 • A13 Brennerautobahn (Stubai) - 2,50 EUR,
 • S16 Arlberg Schnellstraße - 9,50 EUR.

Kierowcy, którzy jeżdżą częściej przez Austrię i mają wykupioną winietę na cały rok mogą dodatkowo wyposażyć się w karty Videomaut. System identyfikuje pojazd po tablicy rejestracyjnej a opłaty odbywają się drogą elektroniczną. Systemem tym można posługiwać się odcinkach autostrad i tuneli: A9 (Pyhrn), A10 (Tauern) i A13 (Brener). Karty można wykupić w Austrii i Niemczech na punktach granicznych, stacjach paliw lub w systemie on-line pod adresem: www.videomaut.at.

Bułgaria

Bułgaria to kolejny kraj w Europie, który stosuje opłaty za drogi w formie winiet. Te należy zakupić zaraz po wjeździe do kraju: w punktach sprzedaży na przejściach granicznych, stacjach benzynowych czy urzędach pocztowych. Ceny winiet dla samochodów do 3,5 t są następujące:

 • 7-dniowa: 8 EUR,
 • miesięczna: 15 EUR,
 • roczna: 50 EUR.

W Bułgarii płatny jest także przejazd przez most na Dunaju łączącym Bułgarię (Ruse) z Rumunią (Giurgiu) – dla samochodów osobowych opłata wynosi 6 EUR.

Czechy

Wybierając się do naszych południowych sąsiadów również trzeba kupić winietę. W tym kraju ceny dla samochodów do 3,5 t kształtują się następująco:

 • na 10 dni - 310 CZK (68,50 PLN)
 • na miesiąc - 440 CZK (89,50 PLN)
 • na rok - 1500 CZK (279,50 PLN)

Winietę można kupić w Polsce na przygranicznych stacjach benzynowych i na terytorium Czech w każdej stacji benzynowej lub urzędzie pocztowym.

Mołdawia

Bramki, winiety, opłaty ekologiczne czy po prostu drogi bezpłatne? W Europie w zależności od kraju istnieją różne zasady związane z płaceniem za korzystanie z dróg.

Fot. Piotr Krzyżanowski Następnym krajem, w którym obowiązują winiety jest Mołdawia. Winietę należy kupić w punktach sprzedaży na granicy. Ceny kształtują się następująco:

 • na 15 dni – 8 EUR (182MDL),
 • na 7 dni 4 EUR (91 MDL).

Dodatkowo przy wjeździe do Państwa pobierana jest opłata ekologiczna. Dla samochodów osobowych przebywających w kraju 24 godziny wynosi ona ok.1,5 EUR, 15 dni – ok. 2 EUR, 30 dni – ok. 3,5 EUR. Oprócz winiet i opłaty ekologicznej w Mołdawii trzeba liczyć się jeszcze z opłatą za wjazd, która wynosi ok. 5 EUR dla samochodów osobowych.

Słowenia

Winiety obowiązują również w Słowenii. Można je kupić w wielu miejscach: sklepach, stacjach benzynowych czy kioskach. Ich ceny kształtują się następująco:

 • na 7 dni - 15 EUR,
 • na miesiąc - 30 EUR,
 • na rok - 110 EUR.

Szwajcaria

Wybierając się do Szwajcarii należy kupić winietę roczną – niezależnie od tego czy pobyt w tym kraju  zaplanowany jest na parę dni czy też na dłuższy okres. Ważna jest ona od 1 grudnia roku poprzedniego do 31 stycznia roku następnego, czyli łącznie 14 miesięcy. Dla pojazdów do 3,5 t winieta kosztuje 40 CHF, czyli ok. 150 zł, a jej brak skutkuje mandatem w wysokości 200 CHF plus koszt wykupienia winiety. W Szwajcarii dodatkowo płatny jest przejazd niektórymi tunelami, np.:

 • Munt la Schera - 26 CHF (22,83 EUR). Za przejazd tunelem w godz. 20.00-8.00 ceny rosną do 28 CHF/24,58 EUR;
 • Grand St. Bernard: jednorazowo 29,30 CHF (25,72 EUR), powrotny (do 30 dni) 46,90 CHF (41,17 EUR), 10 przejazdów w roku 117,50 CHF (103,16 EUR).

Średni kurs NBP z dnia 09.08.17.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • C: (gość)

  DANIA - "STOREBAELT łączący Zelandię (Korsor) z Fioną (Nyborg)" koszt 240DKK co daje +/- 32€ a nie 18€.

 • dziadek (gość)

  no to cacy. powiedzcie teraz proszę ile to godzin płacy brutto na zasadzie w Pl to 1 czy 2 godz pracy brutto by przejechać 100 km a w Austri za 100 km to ile godz tamtejszej płacy brutto by przejechać??? hmmmm no ile??

 • ciekawe warto sprawdzić darmowa okazkja (gość)

  https://www.youtube.com/watch?v=AoH0XIpz4v8

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości