Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Opłaty za przejazd autostradą

Data publikacji: Autor: łm

fot. Krzysztof Szymczak Od kilkunastu dni obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące sposobu ustalania opłat za przejazd autostradą.

Od kilkunastu dni obowiązuje rozporządzenie ministra infrastruktury dotyczące sposobu ustalania opłat za przejazd autostradą. fot. Krzysztof Szymczak

Opłaty za przejazd autostradą zależą od kategorii pojazdu określonych w rozporządzeniu, liczba przejechanych kilometrów, nacisk na oś lub masa pojazdu. Opłaty mogą być abonamentowe, zryczałtowane za przejazd w danej kategorii pojazdu, lub jednorazowe, w przypadku których są możliwe bonifikaty.

 

W rozporządzeniu przewidziano pięć kategorii pojazdów, takich jak motocykle i pojazdy samochodowe o dwóch lub więcej osiach, z przyczepami lub bez.

Jak wyjaśnia Ministerstwo Infrastruktury, stawki opłat za przejazd autostradą mogą być zmieniane tylko wtedy, gdy koncesjonariusz ustalił to z generalnym dyrektorem dróg krajowych i autostrad. Zmiany nie mogą być częstsze niż co sześć miesięcy, chyba że ustalone stawki okazały się za wysokie i mają niekorzystny wpływ na ruch na autostradzie.  

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości