Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Opole: miliony złotych na inwestycje drogowe w 2012 roku

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Opole: miliony złotych na inwestycje drogowe w 2012 roku Budowa węzła nad obwodnicą północną to największa inwestycja, jaką drogowcy planują przeprowadzić w Opolu w 2012 roku. Największa, ale nie jedyna, bo czekają nas także m.in. remonty ulic Harcerskiej i Oświęcimskiej.

Trzy ronda, wiadukt, kilometry nasypów oraz przejście podziemne - tak będzie wyglądać węzeł komunikacyjny w rejonie ulic Sobieskiego i Budowlanych. I choć budowa jeszcze nie ruszyła, to już teraz można powiedzieć, że takiej inwestycji - oszacowanej na 70 mln zł - jeszcze w Opolu nie było.

- Węzeł umożliwi swobodny wjazd na obwodnicę, a także zjazd plus przejazd nad nią w stronę Dobrzenia Wielkiego - mówi Piotr Rybczyński, zastępca dyrektora Miejskiego Zarządu Dróg. - Projekt może niektórych uderzać wielkością, ale jest tak pomyślany, aby w przyszłości, gdy nastąpi poszerzenie obwodnicy, nie trzeba było rozbudowywać także węzła. Będzie on też gotowy do połączenia go z obwodnicą Dobrzenia, która ma powstać już w niedalekiej przyszłości.

Przypomnijmy, że budowa węzła jest konieczna, gdyż obecne skrzyżowanie ulicy Sobieskiego z obwodnicą mocno się korkuje, a będzie jeszcze gorzej, gdy w przyszłym roku ruszy rozbudowa Elektrowni Opole. Jak przekonują drogowcy, przetarg na wykonawcę węzła zostanie ogłoszony na początku stycznia. Prezydent postanowił, że o wyborze danej firmy nie będzie decydować - jak to było do tej pory - tylko cena.

- Drugim elementem będzie czas wykonania - zdradza Mirosław Pietrucha, rzecznik MZD. - Ten warunek sformułowaliśmy jednak tak, że nikt, kto zadeklaruje np. wykonanie węzła w nierealnym terminie 6 miesięcy, nie wygra tego postępowania. Ewentualne skrócenie inwestycji jest ważne, ale najważniejsza pozostaje cena i jakość wykonania. Tego drugiego po raz pierwszy w Opolu mają strzec... dwie kamery. Obraz z urządzeń ustawionych na budowie będzie mógł oglądać każdy opolanin mający dostęp do internetu i w ten sposób oceniać tempo prowadzenia prac.

- Nie stosowaliśmy tego jeszcze w Opolu, ale takie kamery nie tylko dopingują wykonawcę, ale są także dobrym narzędziem promocyjnym całej inwestycji, która ma być finansowana także z pieniędzy unijnych - przekonuje Pietrucha.

Budowa węzła, choć to największa inwestycja drogowa w 2012 roku, na pewno nie będzie jedyną.

Drogowcy planują kilkanaście innych mniejszych, ale dla mieszkańców danej dzielnicy bardzo ważnych.

- Powstanie np. zatoczka parkingowa na ulicy Strzeleckiej tuż obok przedszkola, która poprawi bezpieczeństwo parkujących - mówi Arkadiusz Karbowiak, dyrektor MZD. - Drugą zatoczkę zbudujemy na ulicy Spychalskiego. Tam jest podobny problem, ale dotyczy autobusów, które w przyszłym roku będą miały miejsce do zatrzymywania się.

Kolejne inwestycje to budowa drogi dojazdowej do terenów przemysłowych w strefie ekonomicznej przy ulicy Północnej, remont ul. Harcerskiej (w ramach tzw. schetynówek).

Powstanie także parking na 120 miejsc przy ul. Rataja (w pobliżu siedziby wodociągów), oraz ścieżka rowerowa na ulicy Niemodlińskiej.

- Nadal będziemy też kontynuować remont ulicy Oświęcimskiej, a także wiaduktu na obwodnicy - dodaje Karbowiak.

MZD będzie również przygotowywać projekt nowego ronda na Chabrach, a także trzy koncepcje trasy z nową przeprawą przez Odrę.

Być może - choć wydaje się to mało prawdopodobne - zapadnie także decyzja o wyborze ostatecznego wariantu przebiegu tej drogi.

   

Opole: miliony złotych na inwestycje drogowe w 2012 roku
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Opole: miliony złotych na inwestycje drogowe w 2012 roku

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości