Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Opolscy kierowcy jeżdżą bez obowiązkowego ubezpieczenia OC

Data publikacji: Autor: redakcja.nto

Opolscy kierowcy jeżdżą bez obowiązkowego ubezpieczenia OC Jesteśmy w czołówce regionów, gdzie występuje największe ryzyko kolizji z pojazdem bez polisy OC. Tak wynika z danych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. Przed nami są tylko kierowcy z województw lubuskiego i małopolskiego. Dlaczego jeździmy bez ubezpieczenia?

- Naszym zdaniem z tego, że na Opolszczyznę trafia sporo samochodów z zagranicy - mówi Aleksandra Biały z Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego. - Kiedy kończy się ważność zachodnich rejestracji oraz ubezpieczenia, ich właściciele nie wykupują polis, uważając, że "jakoś to będzie”.

Według funduszu, jest jeszcze jeden istotny powód.

- Sporo samochodów trafiających na Opolszczyznę wartych jest kilka tysięcy złotych - wyjaśnia Aleksandra Biały. - Kupują je głównie młodzi ludzie, których nie stać na ubezpieczenie. A w ich przypadku jest ono droższe niż te dla starszych kierowców.

W ubiegłym roku w całym kraju wzrosła aż o ponad tysiąc (do 6200) liczba wypłacanych odszkodowań za wypadki spowodowane przez kierowców pojazdów bez polisy OC. Nieubezpieczeni oraz sprawcy, którzy uciekli z miejsca wypadku, kosztowali UFG ponad 51,7 mln zł.

- Tyle bowiem wypłaciliśmy ofiarom wypadków spowodowanych przez kierowców bez OC - mówi Aleksandra Biały.

Na podstawie analizy ponad 18 tysięcy takich spraw z kilku ostatnich lat oraz danych z systemu rejestrującego każdą nieodnowioną polisę, Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny nakreślił portret nieubezpieczonego kierowcy.

- Polisy OC nie kupują najczęściej mężczyźni w wieku 18-29 lat. Stanowią oni 12 procent właścicieli pojazdów, ale reprezentują aż 30 procent nieubezpieczonych - mówi Aleksandra Biały.

Na jazdę bez OC decydują się osoby gorzej sytuowane, o średnim dochodzie na osobę w rodzinie nie przekraczającym 500 złotych miesięcznie. Nieubezpieczone są przede wszystkim samochody osobowe (67 proc.). Najwięcej fiatów i opli, polonezów, volkswagenów, audi, bmw, fordów oraz hond.

W związku z tym fundusz gwarancyjny rozpoczął (m.in. na Opolszczyźnie) kampanię informacyjną skierowaną do  młodych posiadaczy pojazdów, która ma uświadomić im konsekwencje braku polisy OC. A te są surowe. Kara wynosi nawet 3 tys. zł. Kampania informacyjna prowadzona jest m.in. poprzez reklamy na autobusach, billboardach oraz na stronie www.ufg.pl.

Opolscy kierowcy jeżdżą bez obowiązkowego ubezpieczenia OC
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Opolscy kierowcy jeżdżą bez obowiązkowego ubezpieczenia OC

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości