Wszystko
o samochodach

Porady / Samochód zimą

Opona w łańcuchu

Data publikacji: Autor: Marta Kin

 W niektórych miejscach w Polsce w celu zwiększenia bezpieczeństwa ruchu obowiązuje nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych.

To że opony na zimę należy zmienić, wie każdy kierowca. W niektórych miejscach w Polsce, dla większego bezpieczeństwa, pojawia się znak nakazujący używanie łańcuchów przeciwpoślizgowych.

 

Zimowe opony powstały z myślą o sezonowych, specyficznych warunkach, a więc najlepiej sprawdzają się na drogach pokrytych śniegiem, błotem pośniegowym, nawet lodem. Wbrew obiegowym opiniom wyznacznikiem pozwalającym określić odpowiedni moment na zmianę opon z letnich na zimowe nie jest padający śnieg, lecz temperatura powietrza.

 

- Mieszanka gumowa opon letnich w temperaturze poniżej +7 stopni Celsjusza staje się mniej elastyczna, nie przylega dokładnie do nawierzchni, a więc jest mniej przyczepna do podłoża. Wraz z dalszym spadkiem temperatury warunki trakcyjne opon letnich pogarszają się jeszcze bardziej - uważa Marcin Sielski z serwisu opon.

 

Wszystkie cztery

 

Trzeba pamiętać, że należy wymienić wszystkie cztery opony. Założenie zimówek wyłącznie na oś napędową nie zapewni bezpieczeństwa, ani dobrych osiągów.

 

- Auto na dwóch zimowych szybciej traci przyczepność do nawierzchni, a tym samym zwiększa prawdopodobieństwo poślizgu, niż samochód wyposażony w komplet opon zimowych - przypomina Sielski.

 

Dobre właściwości jezdne, gwarantowane przez zimowe ogumienie, zależą w głównej mierze od warunków eksploatacji, ale zazwyczaj znacznie zmniejszają się po 3-4 latach użytkowania. Aby zwiększyć żywotność opon, należy je regularnie - po przejechaniu około 10-12 tysięcy kilometrów - przełożyć z jednej osi na drugą, zachowując kierunek obrotów.

 

Łańcuchy w bagażniku

 

Warto zwrócić uwagę na nowy znak drogowy C-18 „nakaz używania łańcuchów przeciwpoślizgowych”. Kierowca jest zobowiązany stosować łańcuchy na co najmniej dwóch kołach napędowych. Takie znaki mogą nas zaskoczyć w drodze. Bez łańcuchów na kołach nie mamy prawa wjazdu na oznakowany odcinek.

 

- Łańcuchy przeciwpoślizgowe na koła warto zakładać nie tylko wtedy, gdy nakazuje to znak - mówi Sielski - lecz zawsze, gdy jeździmy w trudnych warunkach, na przykład podczas wyjazdu w góry, a nawet na drogach nizinnych. Gdy drogi są śliskie i zasypane śniegiem, same opony zimowe nie pomogą.

 

- Trzeba pamiętać, ze łańcuchy można stosować tylko na nawierzchniach śniegowo-lodowych, a nie na przykład na asfalcie -dodaje Sielski. - Podczas jazdy nie wolno przekraczać „50”. Należy też uważać, by nie wjeżdżać w dziury, ani na wysokie, ostre krawężniki. Po użyciu łańcuchy należy umyć w ciepłej wodzie i osuszyć przed włożeniem do pudełka. Nie wolno stosować łańcuchów uszkodzonych, bo mogą zniszczyć samochód.

 

 

Od 110 do 180 zł

 

Z kupnem łańcuchów nie ma problemów. Rynek akcesoriów samochodowych oferuje wiele produktów krajowych i importowanych.

 

Najpopularniejsze i najtańsze mają tzw. wzór drabinkowy, czyli opasują oponę w dziesięciu miejscach. W trudnym terenie znacznie skuteczniejsze są łańcuchy typu fly, układające się w tzw. wzór diamentowy, gęsto oplatający koło.

 

Komplet, na dwa koła napędowe, standardowych łańcuchów kosztuje ok. 110 zł, a fly ok. 180 zł. Cena zestawu zależy od wielkości koła. Kupując łańcuchy należy zatem znać wszystkie rozmiary opony.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości