Wszystko
o samochodach

Porady / Opony

Opony. Czy latem można jeździć na zimówkach?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Niektórych kierowców kusi idea niezmieniania opon zimowych na letnie – pozorna oszczędność czasu i pieniędzy sprawia, że zapominają o bezpieczeństwie. Taka decyzja może mieć tragiczne skutki – droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich. 

Fot. Pixabay.com Niektórych kierowców kusi idea niezmieniania opon zimowych na letnie – pozorna oszczędność czasu i pieniędzy sprawia, że zapominają o bezpieczeństwie. Taka decyzja może mieć tragiczne skutki – droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich.

Opony zimowe mają bardziej miękką gumę, dzięki czemu w niższych temperaturach nie stają się twarde jak plastik i pozostają elastyczne. Ta cecha, która zimą jest zaletą, staje się dużą wadą latem, kiedy temperatury rozgrzanej jezdni osiągają 50-60ºC i więcej. Wtedy przyczepność opony zimowej drastycznie maleje. Zimówki nie są przystosowane do letnich warunków pogodowych!

Używanie zimówek latem jest również całkowicie nieuzasadnione z ekonomicznego punktu widzenia. Opony zimowe w lato bardzo szybko się zużywają i niszczą. W takich warunkach typowe zimówki zwiększają także zużycie paliwa.

Niektórych kierowców kusi idea niezmieniania opon zimowych na letnie – pozorna oszczędność czasu i pieniędzy sprawia, że zapominają o bezpieczeństwie. Taka decyzja może mieć tragiczne skutki – droga hamowania ze 100 km/h na oponach zimowych latem jest nawet o 16 metrów dłuższa niż na oponach letnich. 

Fot. Polski Związek Przemysłu Motoryzacyjnego – Ze względu na częściej występujące sprzyjające warunki pogodowe, kierowcy jeżdżą latem szybciej. Ogumienie zimowe znacznie szybciej zużywa się na gorącym i suchym asfalcie – szczególnie przy wysokich prędkościach. Opony letnie już na etapie projektowania są odpowiednio wzmacniane, by być w stanie znieść wyższe temperatury. Używanie opon zimowych latem to zatem tylko pozorna oszczędność i hazard z własnym życiem – mówi Piotr Sarnecki, dyrektor generalny Polskiego Związku Przemysłu Oponiarskiego (PZPO).

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Podczas jazdy na zimówkach w warunkach letnich zwiększa się długość drogi hamowania, samochód traci sterowność na zakrętach i zmniejsza się komfort prowadzenia auta. Droga hamowania samochodu na oponach zimowych latem ze 100 km/h do całkowitego zatrzymania auta może być nawet o 16 m dłuższa niż na oponach letnich! To cztery długości samochodu. Nietrudno domyślić się, że opony letnie zatrzymałyby samochód przed przeszkodą, w którą na zimowych oponach uderzyłby on z całym impetem. Co, jeśli przeszkodą będzie pieszy albo dzikie zwierzę?

– Jeśli ktoś chce jeździć tylko na jednym komplecie opon i głównie po mieście, to bezpiecznym rozwiązaniem będzie dobre ogumienie całoroczne z homologacją zimową, które łączy właściwości typu letniego i zimowego. Należy jednak pamiętać, że całoroczne gumy zawsze będą miały tylko kompromisowe osiągi w stosunku do opon dedykowanych do pory roku. Nawet najlepsze opony całoroczne latem nie będą tak dobre jak najlepsze letnie, a zimą tak dobre jak najlepsze zimowe. Pamiętajmy, że zdrowie i życie nasze, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego jest bezcenne – dodaje Piotr Sarnecki.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Najlepsze opony to czterosezony ! (gość)

  Czterosezony są lepsze od( pismaczku ) referencyjnej opony zimowej czy letniej , jest już sześć takich marek czego dowodzą niezależne testy .

 • Ciekawski (gość)

  A tu proszę. Take wnioski https://youtu.be/qX7YK-hxx7Y

 • Jarek (gość)

  Ja nie wiem, czy całoroczne to jest takie dobre rozwiązanie. Ja zawsze zmieniam sezonowo opony i daje do ring auto premium na przechowanie. Przynajmniej wiem, że nic się z nimi nie stanie i nie będę co sezon szukał nowych.

 • Wamon (gość)

  Ja uwazam ze warto jezdzic na letnich i zimowych bo to inne warunki pogodowe i inna droga chamowania, w tym roku letnie kupiłem bo na zimowkach od kupna auta jezdziłem pare miesiecy i inaczej sie prowadzi to czuc zimowki Uniroyal dobre jakosciowo i cenowo

 • gosc (gość)

  no właśnie ja szukam dobrych opon zimowych w dobrej cenie i nie wiem jakie wybrac tyle jest ich na rynku.

 • Marek (gość)

  Ja zawsze kupuje sprawdzone opony np. Uniroyal w tym roku MS plus 77. Idealne na zmienną pogodę. Równie dobrze sprawują się na powierzchni mokrej jak i suchej. Cena również jest przystępna.

 • gosc (gość)

  a cos słyszałem o konkursie opon Uniroyal bierzesz w nim udział ?

 • gosc (gość)

  a co to za konkurs ? nigdy nie słyszałam aby kupując opony zimowe bierzesz udział w konkursie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości