Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Opony do przeróbki

Data publikacji: Autor: (w)

 Na całym świecie zużyte opony stanowią jedno z największych źródeł odpadów przemysłowych. Również w Polsce jest to coraz większe zagrożenie dla środowiska.

Każdego roku zużywamy ponad 5 mln opon. Nikomu nie trzeba mówić, co się z nimi dotychczas działo.

Obowiązujące w Polsce od początku 2002 roku przepisy nakładają na producentów i importerów opon obowiązek częściowego ich odzysku. W celu realizacji tego obowiązku działające w naszym kraju firmy oponiarskie: Pirelli, Continental, Grupa Michelin (Michelin, Stomil), Grupa Goodyear (Goodyear, Dunlop, Dębica) oraz Bridgestone/Firestone, powołały Stowarzyszenie Producentów i Importerów Opon. Powstało też przedsiębiorstwo Centrum Utylizacji Opon Organizacja Odzysku, które ma zająć się zbiórką zużytych opon i kierowaniem ich do zakładów przetwórczych.

W tym roku firmy oponiarskie muszą odzyskać i poddać utylizacji 25 proc. wprowadzonych na rynek opon. W roku 2003 poziom ten podniesie się do 35 proc. Celem jest przeróbka 75 proc. wprowadzonych na rynek opon - ma to nastąpić w 2007 roku. Biorąc pod uwagę fakt, że opona podczas eksploatacji traci do 20 proc. wagi, firmy oponiarskie będą praktycznie neutralizować 100 proc. sprzedawanych opon.

Jeśli któraś z firm nie wywiąże się z obowiązku, będzie musiała zapłacić tytułem tzw. opłaty produktowej 1 zł za każdy niezutylizowany kilogram opony do samochodu osobowego i 2 zł za kilogram opony ciężarowej. Ponieważ koszt utylizacji jest o połowę mniejszy niż koszt opłaty produktowej, jest nadzieja, że zużyte opony wreszcie przestaną być palone w domowych kotłowniach, nie będą wyrzucane na pobocza dróg i przestaną być wątpliwą ozdobą ogródków.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości