Wszystko
o samochodach

Porady / Opony Artykuł sponsorowany

Opony motocyklowe

Data publikacji: Autor: Materiał Partnera Zewnętrznego

Opony motocyklowe

Jako, że motocykl posiada zazwyczaj jedynie dwa koła, kluczowy jest właściwy dobór opon, w celu zapewnienia najlepszej przyczepności na drodze, podczas manewrowania i kierowania, co jednocześnie zwiększy bezpieczeństwo w czasie jazdy. W zależności od tego z jakiego motocykla korzystasz, wielu producentów opon dzieli je na opony motocyklowe na drogi zwykłe, off-roadowe-enduro i wyścigowe, do skuterów i motorowerów, do krążowników i motocykli turystycznych, do motocykli wyścigowych i sportowych, do quadów oraz chopperów.

Co najbardziej istotne, każda opona posiada własną średnicę felgi, a więc podczas zakupu opony miej pewność, że zasięgnąłeś z dokumentacji technicznej motocykla wszelkich wymaganych informacji. Parametry te wyrażone są w calach i wynoszą od 8 do 21.

Przy wyborze opon do motocykla musisz uwzględnić oznaczenia z ich ścianek bocznych, które, poza średnicą, obejmują szerokość (zazwyczaj od 50 do 330 mm), stosunek wysokości profilu oznaczony jako procent jej szerokości (od 30 do 600 mm), prędkość (w km/h) oraz wskaźniki obciążenia (w kg). Opona może więc mieć na boku następujące oznaczenia - 185/70 ZR17 M/C (58W), gdzie 185 to jej szerokość, 70 – wysokość, która wynosi 129,5 mm, Z – wskaźnik prędkości o wartości +240 k/h, R – że to opona radialna, 17 – średnicę w calach, M/C oznacza, że przeznaczono ją “wyłącznie dla motocykli”, a 58 określa maksymalną wagę na236 kg.

Innym parametrem, który trzeba uwzględnić jest pora roku, na którą zaprojektowana została opona. Jednocześnie, do wyboru są opony letnie, opony całoroczne, a nawet opony zimowe. Co więcej, opony do motocykli mogą mieć przeznaczenie wyłącznie do zastosowania na przedniej lub tylnej osi, albo na obydwu. Jeśli chcemy osiągnąć optymalną wydajność, odpowiedni montaż będzie kluczowy.


Ponadto, opony motocyklowe, a także samochodowe, mogą mieć w środku dętkę lub być bezdętkowe. Wzór jej bieżnika również może różnić się między sobą, począwszy od skomplikowanych opon z licznymi rowkami i lamelami, skończywszy na tych całkowicie gładkich.

Niezależnie od tego jaki motocykl posiadasz, czy jest to mały miejski krążownik czy też potężny chopper, opony do niego pasujące znajdziesz w naszym sklepie online.

Artykuł jest dostarczany przez 

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości