Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Opony używane

Data publikacji: Autor: Rozmawiał Aureliusz Mikos

Bardzo ważny jest wiek opony. Uogólniając, opona nie powinna mieć więcej niż 3 lata. Wiek opony można odczytać na jej boku, gdzie znajduje się mały prostokącik, w środku którego znajdują się 3 cyfry.

Rozmowa z zastępcą dyrektora "Eksperci Techmot", Andrzejem Jastrzębskim.

 

- Wielu polskich kierowców traktuje wymianę ogumienia jako zło konieczne. Poza tym nowe opony są drogie, więc wiele osób decyduje się na zakup używanych. Czy z punktu widzenia bezpieczeństwa jest to racjonalne?
- Osobiście nie radziłbym kupowania używanych opon z kilku względów. Po pierwsze, ze względu finansowego - opona taka wystarcza średnio na 12 miesięcy eksploatacji, co powoduje, że po tym czasie znów trzeba będzie opony kupować, wcześniej demontować stare i zakładać kolejne oraz wyważać. A to wszystko przecież kosztuje i zmniejsza efekt kupna tańszych opon.
Po drugie, istnieje niebezpieczeństwo, że opona może mieć uszkodzenia wewnętrzne, które ujawnią się w eksploatacji i zmuszą do jej złomowania. Sądzę, że problem ten przestanie istnieć z chwilą zrównania polskich wymagań dotyczących minimalnej głębokości bieżnika (1,6 mm) z wymogami Unii Europejskiej, np. w Niemczech opona musi mieć minimum 3 mm.

- Czy można zmieniać tylko 2 opony? Wiadomo, że szybciej zużywają się opony na osi napędzającej pojazd.
- Można, ale muszą być jednakowe na jednej osi, to znaczy tej samej firmy, o tej samej rzeźbie bieżnika i o takim samym zużyciu. Założenie na jedną oś dwóch różnych opon skutkuje różnymi współczynnikami tarcia czyli innym reagowaniem po obu stronach pojazdu na proces hamowania. W konsekwencji może być zachwiana sterowalność pojazdu w czasie hamowania.

- Jeżeli ktoś jednak decyduje się na zakup używanych opon, na co powinien zwrócić uwagę?
- Na głębokość i równomierność zużycia bieżnika. Bardzo istotny jest stan powierzchni bocznej opony. Nie może być żadnych wybrzuszeń, przecięć i innych uszkodzeń. Na powierzchni wewnętrznej opony nie mogą występować uszkodzenia warstwy izolacyjnej, nie może być objawów pęknięcia jednej lub wielu nitek koloru, jak również stopka opony nie może nosić śladów skaleczeń odsłaniających np. drutówkę. Dwie pierwsze z nich oznaczają tydzień roku, ostatnia - ostatnią cyfrę tegoż roku. Np. 130 oznacza, że opona wyprodukowana została w 13 tygodniu 2000 roku.

- Czy możemy przypomnieć, dlaczego warto używać opon zimowych i kiedy je należy zakładać?
- Mieszanki z których są wykonane opony zimowe posiadają właściwości zapewniające odpowiednią elastyczność i odpowiedni współczynnik przyczepności w niskich temperaturach, czego w tych temperaturach nie gwarantują opony letnie. Producenci zalecają zmianę ogumienia letniego na zimowe, gdy temperatura spada poniżej 7 st. C. Efektem praktycznym zmiany ogumienia, jest ewidentnie lepsze prowadzenie się pojazdu i krótsza droga hamowania w warunkach zimowych.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości