Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Opony z kolcami. Kiedy są dozwolone w Polsce?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Yokohama Na drodze pokrytej twardym, zbitym śniegiem lub lodem, kolce poprawiają przyczepność. Nie we wszystkich krajach są jednak dozwolone.

Mieszkańcy Skandynawii zaczęli stosować opony z kolcami w krajach skandynawskich w latach 50. ubiegłego wieku. Jeśli chodzi o konstrukcję, opona z kolcami przypomina tradycyjną oponę zimową. Ma mniej nacięć, czyli tzw. lameli, a to ze względu na konieczność rozmieszczenia odpowiedniej liczby otworów na kolce. Kolców może być od około 60 do 120 - w zależności od rozmiaru i modelu opony. Długość kolców waha się w autach osobowych od 10 do 15 mm, a w pojazdach ciężarowych wynosi 30 mm.

Ogumienie z kolcami sprawdza się na trasach pokrytych ubitą warstwą śniegu bądź lodu. Użytkowanie takiego ogumienia w innych warunkach sprawia, że jest ono mniej efektywne od klasycznych opon zimowych.

Redakcja poleca:

Niezapięte pasy. Kto płaci mandat - kierowca czy pasażer?
Wyprzedzanie z prawej strony
Auto na gaz. Uwaga na dodatkowe koszty

Zgodnie z dyspozycją art. 60 ust. 2 pkt 5 ustawy z dnia 20 czerwca 1997 r. Prawo o ruchu drogowym używanie na terenie Polski opon z umieszczonymi w nich na trwałe elementami przeciwpoślizgowymi jest zabronione i zagrożone jest karą grzywny w drodze mandatu karnego w wysokości 100 zł.

Zobacz także: Fiat 500C w naszym teście

Ponadto dopuszczenie do ruchu na drodze publicznej i w strefie zamieszkania pojazdu wyposażonego w opony o przedmiotowej konstrukcji stanowi - zgodnie z dyspozycją art. 132 ust. 1 pkt 1 lit. b) cytowanej wyżej ustawy - podstawę do zatrzymania dowodu rejestracyjnego (pozwolenia czasowego) oraz wiąże się z wydaniem polecenia zakazu dalszej jazdy.

Zakaz używania opon z kolcami może zostać uchylony na potrzeby zorganizowania rajdu bądź wyścigu, za wcześniejszą zgodą zarządcy drogi.

Głównym powodem obowiązywania w Polsce zakazu używania opon z kolcami jest obawa przed zniszczeniem dróg. W Europie użytkowanie ogumienia z kolcami jest dozwolone w okresie zimowym i określonych regionach m.in. w Norwegii i we Włoszech.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bnaf (gość)

  Tak jakby nasze drogi można było zniszczyć. Żart. Przecież większość od 60 lat się nie zmieniła. Kolce w cywilizowanych krajach są dozwolone, dlaczego? Poprawiają bezpieczeństwo. Krótsza droga hamowania, pewna przyczepność. Na suchym asfalcie same wypadają. W Polsce jednak panują zasady dalej z komuny odnośnie m.in. motoryzacji.

 • KKrzysztof (gość)

  Tutaj piszecie kiedy opony z kolcami są dozwolone, a nie ma nigdzie że na letnich oponach zimą jazda jest niedozwolona. Za granicą to mandat można dostać, a u nas jeden Janusz z drugim prują na tych nieprzystosowanych do warunków atmosferycznych oponach ja tego w ogóle nie rozumiem. Ja to swoje w listopadzie na logistyce opon wymieniłem, zamówiłem online i mam spokój i może sypać.

 • Marek (gość)

  najważniejsze to mieć opony solidnej i sprawdzonej firmy. polecam poszukać na stronie logistykaopon.pl - ogromny wybór opon, bardzo dużo producentów i super ceny

 • gosc (gość)

  A jak ktoś chce przetestować coś tańszego to zobaczcie na oponyweb.pl - choć tańsze bo to siła robocza, a czy złe? To już zostawiam wam. Są różne szkoły. Najlepiej drogo bo bezpiecznie i zapi... będzie można.. :). Polska.

 • !!!! (gość)

  A ja mam opony z kolcami i szeroko w d.... Mam co przepisy mówią na to

 • Is (gość)

  Opon z kolcami nie można... A zarządca drogi ma w głębokim poważaniu utrzymanie dróg! Nawet przed przejazdem kolejowym nie posypie! Dopiero po interwencji tel ( jadąc do pracy, chcąc zatrzymać się przed przejazdem.....zatrzymałam się na środku torów)wziął się do roboty. O jakim utrzymaniu dróg mówimy w tym chorym kraju???

 • gościu (gość)

  CHOROBA MOTOMOTOMOTO RYZACYJNA I GDZIE SZUKAĆ RATUNKU,

 • ladychapel (gość)

  Nieprawda. Na Litwie używanie takich opon jest dozwolone. Mnóstwo aut jeździ z takimi oponami i jakoś drogi się nie niszczą a zimy podobne do tych w Polsce...

 • R.Kos (gość)

  Czy nie nadszedł już czas, aby wreszcie dostosować przepisy do realiów? Cóż za bzdura z niszczeniem drogi! Czy drogi są z drewna? Jak takie kolce mogą niszczyć nawierzchnie? No, może by się nawierzchnia pometalizowała, gdyby nagle połowa kierowców zaczęła pruć na kolcach... A co się dzieje, kiedy gwoździem "porysujemy" po twardym asfalcie- w zimę? Ściera się, jak na szlifierce! No, może w lato, gdy asfalt jest jak plastelina, to bym zabronił...Ale w zimę? Jeszcze raz : ten zakaz to ABSURD, który jak najszybciej trzeba wyeliminować z przepisów, a jak pisał ktoś wcześniej, to właśnie w to miejsce ZAKAZ jazdy na letnich w zimę! Z mandatami i zakazem dalszej jazdy! To jest prawdziwe zagrożenie.

 • Mateusz (gość)

  Zgadzam się w 100 procentach ktoś po coś wymyślił opony z kolcami , urzędnicy zajmijcie się takimi sprawami a nie jakimiś pierdolami pozdrawiam.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości