Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Opony zimowe - kiedy zmieniać?

Data publikacji: Autor: (pr)

 Światowi potentaci w produkcji opon od lat prowadzą badania nad nowym, gwarantującym lepszą przyczepność ogumieniem. Stąd powstały opony przeznaczone do konkretnych warunków pogodowych.

Radzimy, by przed zimą zdecydować się na zakup opon zimowych.

Z rynku znikają opony wielosezonowe, tzw. Uniwersalne, które z jednej strony nie gwarantują odpowiedniej przyczepności na suchym i rozgrzanym asfalcie. Z drugiej, tracą swoje właściwości przy temperaturze poniżej zera. Stąd, tak ważny jest odpowiedni dobór nie tylko wymiarów, ale również przeznaczenia opon.

Opony letnie
Podstawową różnicą pomiędzy oponą letnią a zimową jest skład mieszanki gumowej bieżnika - mówią specjaliści. Opona letnia przy temperaturze około 7 stopni powyżej zera twardnieje, tracąc swoje właściwości - pogarsza się przyczepność. Im niższa jest temperatura powietrza, tym opona letnia staje się twardsza.

Opony zimowe
Z roku na rok przybywa zwolenników opon zimowych. Opony zimowe dzięki swojej specyficznej budowie w znacznym stopniu wpływają na lepsze trzymanie się samochodu na drodze, a co za tym idzie, zapewniają wyższy stopień bezpieczeństwa. Opona zimowa dzięki specjalnej strukturze bieżnika zachowuje elastyczność w niskich temperaturach, a zastosowanie w jej budowie nacięcia - lamele - pozwala w lepszym stopniu „wczepiać się” w pokryte śniegiem i śliskie podłoże. Zalety popularnej ,,zimówki“ najlepiej docenić można w trudnych warunkach atmosferycznych, na zaśnieżonej i pokrytej lodem drodze. Szczególnie ważna jest wyższa skuteczność drogi hamowania w porównaniu z oponą letnią w tych samych warunkach.
Pamiętajmy, że opony zimowej nie zakładamy przy pierwszych opadach śniegu, lecz znacznie, znacznie wcześniej, kiedy temperatura nieznacznie przekracza zero stopni Celsjusza. - Przyjmujemy, że jest to około 7 stopni powyżej zera - mówią specjaliści.

Błędy i oszczędność
Unikać należy również sytuacji zakładania tylko dwóch opon zimowych, wyłącznie na przód lub tył - czyli w zależności od samochodu na koła napędzane - co zdarza się zbyt często. Różnica w przyczepności pomiędzy oponą letnią a zimową jest radykalna i może spowodować, że w przypadku stosowania opon o różnym przeznaczeniu, samochód nie będzie zachowywał się bezpiecznie na drodze.

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Badi (gość)

    "Opona letnia przy temperaturze około 7 stopni powyżej zera twardnieje"....chyba poniżej

  • kutuczuk (gość)

    W tym roku zmieniłem tuż przed listopadem, ale to dlatego, że w ASO Forda trafiłem na promocję więc skorzystałem. Za opony do swojego samochodu zapłaciłem raptem 230 pln.

  • kamaruzyn (gość)

    Też się załapałem na tę promocję w serwisie forda, nie powiem, ale mi się bardzo przydała. Akurat musiał kupić nowy komplet opon.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości