Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Opony zimowe obowiązkowe? Ministerstwo odpowiada

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Co jakiś cza jak bumerang powraca temat obowiązkowej wymiany opon na zimowe. Stanowisko w tej sprawie zajęło ministerstwo infrastruktury.

W odpowiedzi na poselską interpelację wiceminister infrastruktury Andrzej Bitte poinformował, że ministerstwo infrastruktury nie planuje wprowadzenia obowiązku jazdy na oponach zimowych podczas kalendarzowej zimy. 

- Obecnie brak jest jednoznacznych wyników badań dotyczących zachowania opon zimowych w różnych warunkach atmosferycznych. Ze względu na dynamikę zmian warunków atmosferycznych panujących w Polsce podczas kalendarzowej zimy, trudno jednoznacznie przygotować pojazd do krzywej zmian klimatycznych - podsumował minister.

Dodał, że pomimo różnic klimatycznych na terytorium Polski około 60 proc. kierowców jeździ zimą na oponach zimowych lub całorocznych z homologacją zimową.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja?

W odpowiedzi na interpelacje podkreślono, że z informacji otrzymanych z Komendy Głównej Policji wynika, iż prowadzony przez policję System Ewidencji Wypadków i Kolizji Drogowych nie zawiera podziału wypadków ze względu na rodzaj opon. 

Tym samym gromadzone tam dane nie pozwalają na ocenę wzrostu zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym, w okresie zimowym przez kierujących pojazdami wyposażonymi w różne rodzaje ogumienia.

Zobacz także: Testujmy Mazdę 6

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Najlepsze opony to czterosezony ! (gość)

    Obowiązek to powinien być na czterosezony a nie na opony sezonowe czy szutrowe a moze deszczowe nie wspomnę o slickach

  • Kierowiec (gość)

    Jeżeli wejdzie taka ustawa o wymianie opon za zimowe ,to najważniejszy punktem będzie... data wymiany ?? bo już na drugi dzień po takiej dacie całe tłumy policji bedą sprawdzac ""dla naszego bezpieczństwa"" na jakich oponach jeździmy i oczywiście sypać kary ( jezeli data to chodzi tylko o kary )

  • zima (gość)

    zima jednak dla komfortu jazdy zawsze wymieniam opony na zimowe ,bo moim zdaniem przyczepnosc jest mega wazna. W tym roku miałem wymiane opon i postawiłem na Uniroyal MS 77 Plus cena mi pasowała a moze sie przy dobrym szczesciu na promocje ich załapie

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości