Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Opony zimowe. W których europejskich krajach są obowiązkowe?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Pixabay.com Ferie zimowe są często okazją do wyjazdów na narty, a wybór dużej części polskich amatorów sportów zimowych pada na ośrodki narciarskie za granicą. W takiej sytuacji najlepiej zaopatrzyć się w opony zimowe, aczkolwiek reguły dotyczące obowiązku ich używania są różne niemal w każdym kraju europejskim.

W Polsce nie istnieje obowiązek montowania opon zimowych. Jest ono jednak zalecane od 1 listopada do 1 kwietnia. Używanie łańcuchów śniegowych jest dozwolone, a nawet obowiązkowe w przypadku odpowiednio oznakowanych dróg, a opony kolcowane są zabronione. A jak jest w innych krajach?

Andora

Andora nie posiada żadnej reglamentacji dotyczącej stosowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w miejscach wskazanych odpowiednim znakiem drogowym.
 
Austria

Opony zimowe są tu obowiązkowe od 1 listopada do 15 kwietnia, a minimalna głębokość bieżnika wymagana w tym okresie wynosi 4 mm. W wyjątkowych  sytuacjach (droga trwale ośnieżona), dopuszczalne jest również używanie opon letnich z łańcuchami zamieszczonymi na co najmniej dwóch kołach napędowych.

W przypadku nieprzestrzegania prawa, kierowca naraża się na grzywnę w wysokości 5000 euro. Opony z kolcami są dozwolone od 1 października do 31 maja przy prędkości nie przekraczającej 80 km/h na zwykłej drodze i 100 km/h na autostradzie. Długość kolców nie może przekraczać 2 mm, a naklejka wskazująca ich obecność jest obowiązkowa.
 
Belgia

W Belgii nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone przez cały rok, natomiast opony z kolcami od 1 listopada do 31 marca (wiąże się to z ograniczeniem prędkości do 60 km/h na zwykłych drogach i do 90 km/h na drogach ekspresowych i autostradach). Naklejka informująca o ich obecności jest obowiązkowa. Istnieje również ograniczenie dotyczące wskaźnika prędkości: stosowanie opon zimowych o wskaźniku prędkości niższym od 120 km/h jest zabronione od 1 kwietnia do 30 października.
 
Czechy

Opony zimowe są obowiązkowe w Czechach od 1 listopada do 31 marca w warunkach zimowych lub gdy wskazuje na to znak drogowy. Opony te muszą posiadać rowki o minimalnej głębokości 4 mm. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznaczonych odpowiednim znakiem. Używanie opon z kolcami jest zabronione
 
Dania

W Danii nie ma obowiązku stosowania opon zimowych. Dozwolone są łańcuchy śniegowe, podobnie jak opony kolcowane,których można używać od 1 listopada do 15 kwietnia.
 
Francja

We Francji nie ma obowiązku posiadania opon zimowych, z wyjątkiem niektórych dróg wskazanych odpowiednim znakiem. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznaczonych znakiem B26. Są uznawane za zimowe jedynie opony posiadające symbol M+S. Używanie opon kolcowanych jest dozwolone od 11 grudnia do ostatniej niedzieli marca, pod warunkiem ograniczenia prędkości do 90 km/h. Jeżeli stosowane przez nas opony zimowe posiadają niższy indeks prędkości od homologowanego, obowiązkowe jest również umieszczenie na desce rozdzielczej naklejki informującej innych kierowców o maksymalnej prędkości, z jaką samochód może się poruszać.

Redakcja poleca: Kodeks drogowy. Pierwszeństwo przy zmianie pasa ruchu
 
Hiszpania

W Hiszpanii opony zimowe nie są obowiązkowe. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w przypadku dróg oznakowanych odpowiednim znakiem. Opony kolcowane są dozwolone o ile długość kolców nie przekracza 2 mm.
 
Holandia

W Holandii opony zimowe nie są obowiązkowe, a łańcuchy śniegowe i opony kolcowane zabronione.
 
Litwa

Opony zimowe obowiązują na Litwie od listopada do marca. Dozwolone są łańcuchy śniegowe. To samo dotyczy opon kolcowanych, których stosowanie jest dozwolone od 1 listopada do 10 kwietnia.
 
Luksemburg

Opony zimowe są w tym kraju obowiązkowe w przypadku jazdy po drogach pokrytych śniegiem. Łańcuchy śniegowe są dozwolone. Jeśli chodzi o opony z kolcami, są one również dozwolone od 1 grudnia do 31 marca. Podczas jazdy na tego typu oponach, prędkość pojazdu nie może przekraczać 60 km/h (90 km/h na autostradzie), a ich obecność musi być zasygnalizowana odpowiednią naklejką.
 
Niemcy

Stosowanie opon zimowych oznakowanych symbolem 3PMSF jest obowiązkowe w tzw. warunkach zimowych. Opony posiadające oznaczenie M+S (bez symbolu 3PMSF) są w tych warunkach tolerowane, jeśli zostały wyprodukowane przed 1 stycznia 2018 roku. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe w przypadku dróg odpowiednio oznakowanych. Opony z kolcami są na terenie Niemiec zakazane, z wyjątkiem kilku miejscowości położonych w pobliżu granicy z Austrią.
 
Portugalia

W Portugalii nie ma obowiązku montowania opon zimowych. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a opony kolcowane zabronione.
 
Rosja

Opony zimowe są obowiązkowe w Rosji od grudnia do lutego. Opony kolcowane i łańcuchy śniegowe są dozwolone.
 
Słowacja

Opony zimowe są tu obowiązkowe w tzw. warunkach zimowych, a sezon zimowy trwa tu od 15 listopada do 31 marca. Opony z kolcami są zabronione, a łańcuchy śniegowe dozwolone.
 
Szwajcaria

Pomimo braku konkretnych przepisów dotyczących opon zimowych, zaleca się tu posiadanie wyposażenia dostosowanego do warunków atmosferycznych. W związku z tym, jeśli samochód blokuje drogę z powodu braku właściwego ogumienia, jego kierowca ryzykuje karą grzywny. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, a nawet obowiązkowe na drogach oznakowanych odpowiednimi symbolami, natomiast opony z kolcami są dozwolone w okresie od 1 grudnia do 30 kwietnia. Prędkość samochodu jadącego na oponach kolcowanych nie powinna przekroczyć 80 km/h. Jazda po autostradzie na tego typu oponach jest zabroniona, z wyjątkiem autostrad A13, między Thusis i Mesocco, oraz A2 między Airolo i Götschen.
 
Szwecja

Opony zimowe są obowiązkowe w warunkach zimowych od 1 grudnia do 31 marca a głębokość ich bieżnika nie może być mniejsza od 3 mm. Łańcuchy śniegowe są dozwolone, podobnie jak opony z kolcami, od 1 października do 15 kwietnia, z wyjątkiem niektórych dzielnic Sztokholmu, Uppsali i Göteborga.
 
Wielka Brytania

Nie ma wymogu stosowania opon zimowych w Wielkiej Brytanii, ale są one zalecane na obszarach, na których często pada śnieg. Łańcuchy śniegowe są dozwolone na drogach pokrytych śniegiem lub lodem.
 
Włochy

Przepisy dotyczące zakładania opon zimowych we Włoszech zmieniają się w zależności od regionu. Generalnie są one obowiązkowe od 15 listopada do 15 kwietnia. Opona oznaczona symbolem M+S uważana jest za zimową. Łańcuchy śniegowe są nie tylko dozwolone, ale także stanowią alternatywę dla opon zimowych. Opony kolcowane są dozwolone od 15 listopada do 15 marca, pod warunkiem ograniczenia prędkości pojazdu do 90 km/h na drodze i do 120 km/h na autostradzie. Długość kolców nie może przekraczać 1,5 mm, a błotniki są obowiązkowe

Zobacz także: Jak zadbać o akumulator?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Arkadiusz (gość)

    Teraz to moim zdaniem raczej kierowcy już myślą bardziej o letnich oponach, niż zimowych. Ja na jesieni zainwestowałem w całoroczne Geolandar G015 od Yokohamy. Wybór trafny, dobrze znoszą wysoką oraz niską temperaturę.

  • Okioki (gość)

    W Polsce tez by sie przydały takie przepisy moze mniej by było w zime wypadków :) w tym roku zainwestowałem w zmiane starych opon i kupiłem 4x Uniroyal MS 77 Plus w dobrej cenie w tym tygodniu zmieniam bo juz mrozy rano były

  • Kamil (gość)

    Ci co niby kupili opony i się tym chwalą...We w dupę sobie wsadzcie te reklamy!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości