Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Orlen i Lotos złamały prawo?

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. PKN Orlen

Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów wszczął postępowanie antymonopolowe przeciwko PKN Orlen i Grupie Lotos. Podejrzewa się je o zawarcie niezgodnego z prawem porozumienia.

 

Między styczniem a marcem 2005 r. Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów przeprowadził analizę polskiego rynku paliwowego. Bezpośrednim powodem była informacja o planowanym zakończeniu produkcji i sprzedaży benzyny uniwersalnej U95 przez PKN Orlen i Grupę Lotos. Z Fot. PKN Orlen dokumentacji urzędu wynika, że mogło dojść do naruszenia przepisów ustawy o ochronie konkurencji i konsumentów.

– Podejrzewamy zawarcie niezgodnego z prawem antymonopolowym porozumienia w sprawie jednoczesnego zakończenia produkcji i dystrybucji benzyny uniwersalnej, dlatego wszczęliśmy postępowanie – mówi Cezary Banasiński, Fot. Grupa Lotos Prezes Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów.

 

Porozumienie miało zapobiec sytuacji, w której jeden z koncernów paliwowych wycofa się z produkcji i sprzedaży U-95, a drugi przejmie rynek. Tymczasem porozumienia pomiędzy przedsiębiorcami, których celem lub skutkiem jest wyeliminowanie, ograniczenie lub naruszenie w inny sposób konkurencji są na podstawie ustawy antymonopolowej zabronione.

 

Postępowanie antymonopolowe zostanie zakończone w ciągu najbliższych pięciu miesięcy. Prezes UOKiK może nałożyć na każdy z koncernów karę w wysokości do 10 proc. ich rocznego przychodu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości