Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Oryginalne czy podróbki?

Data publikacji: Autor: (ms)

Nowe części samochodowe można kupić w sklepach autoryzowanych, w tzw. wolnym handlu i na giełdach. Każde z tych miejsc oferuje zazwyczaj inny towar i w różnych cenach.

Eksperci Techniczno-Motoryzacyjni radzą

Nowe części samochodowe, eksploatacyjne i zamienne, można kupić w sklepach autoryzowanych, w tzw. wolnym handlu i na giełdach. Każde z tych miejsc oferuje zazwyczaj inny towar i w różnych cenach. Gdzie kupić?

Na temat zakupu części zamiennych jest przynajmniej kilka szkół. Pierwsza polega na kupowaniu wyłącznie w autoryzowanych sklepach, oferujących towar oryginalny. Kupując więc klocki hamulcowe np. do Hondy, akceptujemy tylko takie, które opakowane są w pudełko z napisem Honda. Ten rodzaj zakupów gwarantuje towar dobrej jakości, ale często za najwyższą cenę.

Druga szkoła polega na kupowaniu poza autoryzowanymi punktami, a więc części nie oryginalnych, ale bezwzględnie dbając o to, aby wytwórca danej części był dostawcą i kooperantem odpowiedniej firmy samochodowej. W myśl tej szkoły nie kupujemy klocków hamulcowych w pudełku z napisem Honda, ale jakiejś przyzwoitej firmy np. Textar, Chaze. W myśl trzeciej szkoły kupuje się najtańsze części, byleby były nowe i posiadały stosowne atesty.
Wreszcie czwarta grupa, najmniej wymagająca i  ryzykancka kupuje części byle gdzie, często używane, nie mając absolutnie żadnej gwarancji, że są bezpieczne i dobrej jakości.

Gdzie kupować?
Najbardziej racjonalny i bezpieczny wydaje się zakup części nowych, uznanych producentów, ale niekoniecznie oryginalnych. Te części nie odbiegają jakością od firmowych, często są to produkty tych samych wytwórców co oryginalne, tylko w innym opakowaniu. Najważniejsze w tym przypadku jest to, że części pozbawione są marży autoryzowanych serwisów. Można je nabyć nawet o 50 proc. taniej, niż w autoryzowanym serwisie.

Czego unikać?
Należy unikać natomiast części pochodzących z Korei, Chin, Tajlandii. Zejście poniżej pewnego pułapu cenowego grozi zetknięciem się z produktami o bardzo niskiej jakości. Najlepszym przykładem są klocki hamulcowe. Gdy materiały użyte do produkcji klocka są tanie, to zazwyczaj klocek jest twardy. Wtedy mniej się ściera i wolniej zużywa. To oczywiście zaleta, ale tylko pozorna. Za twardy klocek nadmiernie zużywa tarcze hamulcowe, a więc element w samochodzie droższy. Klocek powinien być więc tak wykonany i z takich materiałów, aby optymalnie współpracował z tarczą hamulcową.

Jakie części kupujemy zależy w dużej mierze od zasobności naszych portfeli. Warto jednak pamiętać, że tańsze nie zawsze oznacza gorsze. Bywa jednak, że tanie, nie najlepszej jakości części psują samochód. Do zakupu części należy więc podejść rozważnie. Nie przepłacać u autoryzowanych dealerów, ale unikać części byle jakich. Wybór części najlepiej poprzedzić rozmową z przedstawicielem warsztatu lub sklepu. Można też dokonać rozeznania telefonicznie, dzwoniąc do kilku serwisów autoryzowanych i nieautoryzowanych. Każdy przypadek jest inny i uniwersalnej recepty nie ma.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości