Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Ostatni seryjnie produkowany polski samochód. Wystawa poświęcona historii Poloneza

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Dziś oczywiście dalej można spotkać go na ulicach, ale te najstarsze egzemplarze, z każdym kolejnym dniem nie tylko przywołują wiele wspomnień, ale i zyskują na wartości. Mowa o... Polonezie. Warszawskie Muzeum Techniki i Przemysłu przygotowało wystawę poświęconą właśnie historii auta.

Jeździło nim wielu kierowców. Polonezem poruszał się m.in. porucznik Borewicz, czyli polski odpowiednik agenta 007. To właśnie roli w serialu 07 zgłoś się", klasyczny Polonez zawdzięcza swój przydomek Borewicz". - To charakterystyczne Polonezy z typowym dla początkowych modeli układem świateł, wyróżniające się brakiem tylnego okienka - wyjaśnia Jerzy Lemański z Muzeum Techniki i Przemysłu w Warszawie.

Redakcja poleca:

Peugeot 208 GTI. Mały urwis z pazurem
Likwidacja fotoradarów. W tych miejscach kierowcy przekraczają prędkość

Filtr cząstek stałych. Wycinać czy nie?

Na wystawie można zobaczyć m.in. Poloneza, który powstał dwa lata przed rozpoczęciem seryjnej produkcji. Zbudowano go we Włoszech i posiada m.in. wycieraczki na przednich reflektorach. Pokazywane jest też auto w odmianie pickup, które nie trafiło jednak na rynek.

Przypomnijmy, że FSO Polonez był produkowany 1978 do 2002 roku przez Fabrykę Samochodów Osobowych w Warszawie. Wystawę w Muzeum Techniki i Przemysłu można odwiedzać do września.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości