Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ostatnie dni taniego paliwa

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: "Rzeczpospolita"

Fot. Shutterstock W ostatnich tygodniach ceny na stacjach paliw obniżyły się o ok. 30 groszy na litrze, zarówno w przypadku benzyny Pb 95, jak i oleju napędowego. Niestety wszystko wskazuje na to, że jeszcze przed końcem wakacji wrócą one do poziomu sprzed obniżek, a nawet wzrosną.

Fot. ShutterstockRekordowo niskie ceny ropy naftowej oraz stosunkowo korzystny kurs dolara sprawiły, że na przełomie czerwca i lipca koszt zakupu 1 litra paliwa znacząco się obniżył. Dodatkowo, wiele sieci paliwowych oferowało specjalne promocje, które również wpłynęły na niższe ceny oleju napędowego i benzyny. Niestety, sytuacja na rynku naftowym przestała sprzyjać portfelom kierowców.

W ciągu ostatnich dni cena 1 baryłki ropy zdrożała o 14,5% i obecnie kosztuje już tyle, co przed obniżkami z początku wakacji. Kurs wymiany walut również sprzyja podwyżkom, gdyż za 1 dolara musimy zapłacić teraz o kilkanaście groszy więcej. W ciągu miesiąca ceny oleju napędowego w hurcie wzrosły o 35 groszy na litrze. W przypadku benzyny, wzrost ten był mniejszy i wyniósł 20 groszy. Stopniowo, zmiany te wpłyną również na ceny detaliczne. Czy zatem powinniśmy obawiać się, że ceny paliw przekroczą kolejną już, psychologiczną barierę 6 zł?

- Moim zdaniem taka sytuacja nie będzie miała miejsca, przynajmniej nie w tym roku. Jednak do końca wakacji ceny powrócą do poziomu sprzed obniżek. Niestety, w kolejnych miesiącach będziemy mogli spodziewać się dalszych wzrostów cen - powiedział Jakub Bogucki, analityk portalu e-petrol.pl.

Wpływ na cenę paliw może mieć również polski parlament. Kilka dni temu w Senacie pojawiła się propozycja, by wprowadzić zakaz sprzedaży alkoholu na stacjach benzynowych. Zdaniem ich właścicieli, jeśli przepis ten wszedłby w życie, przyczyniłby się do powiększenia wzrostu cen. Sprzedaż tego typu produktów stanowi nawet kilkanaście procent handlu pozapaliwowego. Chcąc powetować sobie straty związane z jego brakiem, właściciele stacji musieliby podnieść ceny paliw nawet do 20 groszy na litrze. Warto jednak dodać, że podobny pomysł pojawił się już w Polsce kilka lat temu i prace nad nim zakończono na etapie projektu.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • anty polityk

    "Chcąc powetować sobie straty związane z jego brakiem, właściciele stacji musieliby podnieść ceny paliw nawet do 20 groszy na litrze." - niech se hieny podnoszą to ludzie przerzucą się na stacje bezobsługowe i takiego wała zobaczą _|_

  • Marco (gość)

    a moim zdaniem to straszenie i spekulacje by napędzic koniunkturę... fajne akcje to te w Falentach gdzie 1 dzien było paliwo za 3 zl - ktore co prawda skończyło sie po kilku godzinach... dla mnie większym problemem ostatnio jest brak mozliwosci płacenia kartą na stacji, szczegolnie gdy przez 40 min drogi nei ma innej alternatywnej ani bankomatu, pole zyta i nic wiecej w okolicy... czy uwazacie, że ceny paliw powinny być w aplikacjach dla kierowców (w telefonie)? zastanawiam się czy to by było pomocne przy jednoczesnej opcji wyboru sieci stacji (np. w speedalarmie lub yanosiku, choc tam ilośc reklam mnie odrzuca od uzytkowania)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości