Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Oświadczenie sprawcy kolizji 2022. Wzór do pobrania (PDF)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Jarosław Jakubczak Jeśli uczestnicy kolizji drogowej są zgodni co do jej przebiegu, wezwanie policji nie jest konieczne. W takiej sytuacji należy jednak sporządzić oświadczenie opisujące zaistniałą sytuację.

Czym różni się kolizja od wypadku?

Terminy „kolizja” i „wypadek” nie powinny być stosowanie zamiennie. Kolizja to zdarzenie drogowe, w którym uszkodzeniu ulegają samochód, element nawierzchni, latarnia itp. Pasażerowie i kierujący pojazdami nie odnoszą obrażeń. Wypadkiem określa się natomiast sytuację, w której, poza zniszczeniem mienia, poszkodowani zostali również ludzie.

Zabezpieczenie miejsca kolizji lub wypadku

W przypadku kolizji należy usunąć samochody z drogi – przestawić je tak, by nie utrudniały ruchu innym pojazdom. Jeśli nie ma takiej możliwości (brakuje przestrzeni lub auta zostały bardzo uszkodzone) – obowiązkiem kierowców jest ustawienie trójkąta ostrzegawczego w odpowiedniej odległości od miejsca zdarzenia:

 • na autostradzie lub drodze ekspresowej: 100 metrów od miejsca kolizji lub wypadku;
 • na pozostałych drogach poza terenem zabudowanym: 30–50 metrów od miejsca zdarzenia;
 • na terenie zabudowanym: bezpośrednio przy lub na samochodzie, ale nie wyżej niż 1 metr nad ziemią.

Jeśli dojdzie do wypadku, zabronione jest zmienianie położenia pojazdów. Spowodowanie wypadku klasyfikuje się bowiem jako popełnienie przestępstwa – samochody muszą więc pozostać na miejscu w celu określenia przebiegu zdarzeń. Co więcej, w takiej sytuacji często uczestnicy wypadku odnoszą znaczne obrażenia, a nieumiejętne przenoszenie ofiar może spowodować poważne szkody, takie jak uszkodzenie kręgosłupa. Należy więc zabezpieczyć miejsce wypadku trójkątem ostrzegawczym i udzielić pomocy poszkodowanym.

Czy zawsze trzeba wzywać policję?

Jeśli w zdarzeniu nikt nie odniósł obrażeń, a kierowcy potrafią samodzielnie wskazać winnego, nie ma potrzeby wzywania policji. Pozwala to zaoszczędzić czas obu stron i uniknąć mandatu oraz naliczenia punktów karnych. W takiej sytuacji należy bezwzględnie spisać oświadczenie, w którym sprawca przyznaje się do winy. Warto pamiętać, że dokument powinien być napisany ręką sprawcy, by potem winny nie mógł się go wyprzeć (mimo że oświadczenie podpisują obie strony).

W oświadczeniu powinny znaleźć się następujące elementy:

 • dane sprawcy i poszkodowanego (imiona, nazwiska, adresy zameldowania, numery dowodów osobistych);
 • numery praw jazdy uczestników kolizji i nazwy organów je wydających; 
 • numery rejestracyjne samochodów; 
 • numer polisy ubezpieczenia OC sprawcy wraz z nazwą ubezpieczyciela;
 • jasne oświadczenie, kto jest sprawcą; 
 • prosty szkic i opis zdarzenia; 
 •  podpisy obu uczestników zdarzenia

Zdarzają się jednak sytuacje, w których kierowcy nie mogą dojść do porozumienia, jeden z nich wyraźnie jest pod wpływem alkoholu lub nie ma ważnego OC. Należy wtedy obowiązkowo wezwać policję, aby ustaliła winnego i przygotowała odpowiedni dokument. Niekiedy obecność służb mundurowych jest również wymagana przez towarzystwo ubezpieczeniowe – część firm stawia taki warunek do wypłaty odszkodowania. Warto to zweryfikować, by nie mieć problemów z wypłatą należności.

DO POBRANIA

STĄD POBIERZESZ OŚWIADCZENIE O KOLIZJI. WYSTARCZY KLIKNĄĆ TUTAJ

KOLIZJA WSPÓLNE OŚWIADCZENIE. KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ


W przypadku zdarzenia klasyfikowanego jako wypadek istnieje natomiast konieczność wezwania policji i pogotowia.

Wezwanie karetki powinno zawierać informacje o:

 • rodzaju zdarzenia;
 • miejscu;
 • liczbie poszkodowanych i ich stanie; 
 • udzielonej pomocy.

Po zgłoszeniu okoliczności wypadku powinno się podać również swoje imię, nazwisko i numer telefonu.

Przed przyjazdem pogotowia należy udzielić pomocy poszkodowanym, zaczynając od najciężej rannych. Jedyny czynnik, który zwalnia z tego nakazu, to zagrożenie zdrowia lub życia ratującego. W każdej innej sytuacji udzielenie pomocy jest obowiązkiem – za jego niewypełnienie grożą sankcje prawne.  Oświadczenie po wypadku sporządza policja.

Poinformowanie ubezpieczyciela

Odszkodowanie jest wypłacane z polisy odpowiedzialnego za spowodowanie kolizji lub wypadku, dlatego najszybciej, jak to możliwe, należy zawiadomić ubezpieczyciela sprawcy. W tym celu z reguły wystarczy telefon na infolinię firmy.

Jeśli sprawca zbiegł z miejsca wypadku (lub jeśli ma nieważne OC) odszkodowanie zostaje wypłacone z Funduszu Gwarancyjnego. W takiej sytuacji również należy wezwać policję, a ta przygotuje odpowiedni dokument dla towarzystwa ubezpieczeniowego i przeprowadzi postępowanie wyjaśniające.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy model Skody

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Juvex (gość)

  Jesteście super !

 • Wacek (gość)

  Kiedy piszemy oświadczenie o kolizji a kiedy wspólne oświadczenie o kolizji?

 • Xeno (gość)

  W związku z RODO, wydaje mi się, że nie można wymagać podania adresu i nr dowodu osobistego, ani numerów praw jazdy. Imiona nazwiska, nr rejestracyjne, nr polisy i firma. Jak jestem w błędzie to niech mnie ktoś poprawi

 • M (gość)

  Xeno, tak, jesteś w błędzie. RODO nie ma tutaj żadnego zastosowania, bo dotyczy jedynie przetwarzania takich danych przez przedsiębiorców w ramach ich działalności gospodarczej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości