Wszystko
o samochodach

Przepisy / Dokumenty

Oświadczenie sprawcy kolizji. Wzór do pobrania (PDF)

Data publikacji: Autor: (kp)

Fot. Łukasz Gdak Kolizja jest zdarzeniem drogowym, w którym doszło jedynie do szkód materialnych, a osobom uczestniczącym w zdarzeniu nic się nie stało.

- Kiedy doszło do zdarzenia, przede wszystkim należy usunąć samochody z jedni, żeby nie spowodować kolejnej kolizji - poinformował sierżant Marek Skutnik, z zespołu prasowego Komendanta Wojewódzkiego Policji w Białymstoku. Powinniśmy włączyć światła awaryjne, a miejsce zdarzenia powinniśmy oznakować trójkątem ostrzegawczym.

Do kolizji możemy wezwać policję, aczkolwiek nie zawsze zachodzi taka potrzeba. Służby wzywamy wtedy, kiedy mamy wątpliwości z czyjej winy nastąpiła kolizja lub też mamy jakiekolwiek wątpliwości dotyczące trzeźwości drugiego kierowcy, jego dokumenty nie wyglądają wiarygodnie,kierowcy nie są zgodni co do przebiegu zdarzeń lub sprawca kolizji uciekł z miejsca zdarzenia. Jeżeli kierowcy dojdą do porozumienia, to mogą wspólnie udokumentować przebieg zdarzeń na oświadczeniu sprawcy kolizji.

DO POBRANIA

STĄD POBIERZESZ OŚWIADCZENIE O KOLIZJI. WYSTARCZY KLIKNĄĆ TUTAJ

KOLIZJA WSPÓLNE OŚWIADCZENIE. KLIKNIJ TUTAJ ABY POBRAĆ

W takim oświadczeniu powinny znaleźć się dane osobowy poszkodowane i sprawcy kolizji, dane samochodu. Powinny być spisane okoliczności, w jakich doszło do zdarzenia oraz ewentualne dane świadków kolizji. Na szkicach aut, należy zaznaczyć strzałkami, w których miejsce samochód został uszkodzony. Można także sporządzić wspólne oświadczenie o zdarzeniu drogowym. Takie oświadczenia można spisać ręcznie lub też wydrukować z internetu i wozić w aucie, żeby w razie kolizji mieć je zawsze przy sobie.

Możemy trafić na kierowcę, który ucieknie z miejsca zdarzenia. Co powinniśmy zrobić w takiej sytuacji? - Kiedy tak się stanie, należy zapamiętać numery rejestracyjne i możliwie jak najwięcej szczegółów, np. kolor i markę samochodu, w którą stronę odjechał, jak wyglądała osoba siedząca za kierownicą i ewentualny pasażer - poinformował sierżant Marek Skutnik. Należy unikać sytuacji, gdy kierowca - sprawca chce zaproponować finansową ugodę, w postaci przeznaczenia konkretnej kwoty z własnej kieszeni na pokrycie szkód. Może zdarzyć się tak, że uszkodzenie jest poważniejsze i może wymagać większych nakładów finansowych niż te, które zostaną nam zaoferowane przez sprawcę zdarzenia.

Źródło: Współczesna.pl

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Lipa (gość)

  co za silnik z taką pojemnością jeszcze podciągane konie na normalnym silniku 1.0 niema takiej mocy to tak samo jakby jechać z wiatrem i mówić ze szybciej eis jedzie dzięki silnikowi facet ściemnia za taką kasę to fiata tipo można kupić i lepsze wygody i osiągi on nie wie co mówi

 • Restio pl (gość)

  Kazdy kierowca powinien posiadac oswiadczenie sprawcy kolizji gotowy dokument do pobrania na stronie Restio . pl

 • Mirela (gość)

  Jeżeli miałeś kolizje w ciągu ostatnich 3 lat i chciałbyś sprawdzić, czy nie należy się Tobie dopłata do już wypłaconego odszkodowania z OC - serdecznie zapraszam. Na mieście mówią, że mam najlepsze oferty :) Więcej informacji pod nr 570-660-876.

 • PeterX (gość)

  Kretyński artykuł, powoduje tylko skonfudowanie, które z oświadczeń i w jakich okolicznościach należy stosować.

 • Jarek (gość)

  Najlepiej kupić w sieciach albo na allegro profesjonalne oświadczenie sprawcy wypadku, link : oswiadczenie-sprawcy.pl i sprawa pewna i załatwiona na wieki.

 • Krzychu (gość)

  tutaj można pobrać taki druk https://www.take-care.com.pl/Oswiadczenie_sprawcy_kolizji_drogowej.pdf

 • Artek Kormin (gość)

  Ja kupiłem fajne Profesjonalne Oswiadczenie Sprawcy Wypadku na Allegro. Jest pełno sprzedających. Wożę przy sobie. http://www.oswiadczenie-sprawcy.pl .Polecam !!!

 • XXX (gość)

  Macie zły formularz. Pojazd sprawcy to opis na dole, opisany jest jako pojazd poszkodowanego i tekst Spowodowałem kolizję pojazdem...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości