Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Oszczędne magnetyzery

Data publikacji: Autor: (g)

Mniejsze zużycie paliwa, niższa emisja spalin to główne zalety magnetyzera - dodatkowego urządzenia montowanego w silniku samochodowym.
Mniejsze zużycie paliwa, niższa emisja spalin

Przejdź do: Zalety magnetyzerów

Systematycznie rosnące ceny paliw zmuszają niektórych kierowców do szukania sposobów obniżania kosztów eksploatacji samochodu. Jednym z takich sposobów - w ostatnim czasie coraz popularniejszym - jest montaż magnetyzera paliwa. Urządzenie to można stosować praktycznie do wszystkich silników, zasilanych zarówno benzyną, olejem napędowym jak i gazem.

Jak to działa?
Nie wdając się w szczegóły, można powiedzieć, że paliwo trafiające do komory spalania ma chaotycznie rozłożone molekuły. Cząsteczki węglowodorów są zlepione i pozbawione odpowiedniej dawki powietrza, przez co część mieszanki paliwowej nie zostaje do końca spalona. W wyniku tego, w silniku tworzy się szkodliwy nagar, a do atmosfery trafia w spalinach więcej trujących związków. Dzięki magnetyzerowi następuje uporządkowanie cząsteczek węglowodoru i tlenu, przez co spalanie jest szybsze i pełniejsze.

Nakładkowe i przepływowe
W sprzedaży dostępne są magnetyzery nakładkowe i przepływowe. Te pierwsze montowane są na przewodzie paliwowym, bez konieczności jego przecinania, ich montaż jest szybki i prosty. W regionie gdańskim najpopularniejszy magnetyzer tego typu to Multimag. Natomiast magnetyzery przepływowe stanowią integralną część układu zasilania, paliwo przepływa przez te urządzenia. W tym przypadku jako lidera należy wymienić magnetyzer firmy Gedpol. Warto pamiętać, że montaż magnetyzera wymaga odpowiedniej regulacji silnika, wtedy jego działanie będzie optymalne.

Pozytywne oceny specjalistów
Opinie użytkowników, fachowców montujących magnetyzery, a także naukowców, zajmujących się badaniem tych urządzeń, są bardzo pozytywne. Już po krótkim okresie eksploatacji następuje obniżenie emisji szkodliwych związków w spalinach, zwiększa się dynamika pracy silnika - o kilka procent- i przede wszystkim zmniejsza się zużycie paliwa. W tej ostatniej, najważniejszej kwestii dla kierowców, po zamontowaniu magnetyzera można zaoszczędzić, jak zapewniają producenci i dotychczasowi użytkownicy, od kilku do kilkunastu procent paliwa. Najwięcej mogą więc skorzystać właściciele starszych samochodów z gaźnikami, ale są kierowcy, którzy montują magnetyzery również do fabrycznie nowych aut.
Ceny tych urządzeń, w zależności od rodzaju i tego, w jakim aucie mają być zamontowane, wahają się od 140 zł do 350 złotych.

Zalety magnetyzerów
1. Mniejsze zużycie paliwa
2. Zwiększenie mocy silnika
3. Zmniejszenie emisji szkodliwych związków w spalinach
4. Przedłużenie żywotności katalizatora
5. Ograniczenie osadzania się nagaru na krawędziach tłoków, pierścieni i zaworów
6. Łatwiejszy rozruch w niskich temperaturach

» Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości