Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Oszczędny diesel

Data publikacji: Autor: (Jsz)

 Auta z silnikami wysokoprężnymi podbijają rynek nie tylko w Hiszpanii

Nie tylko SEAT produkuje auta z silnikami Diesla.
Ostatnio skoda fabia wprowadziła nowy silnik
1,4 TDI o mocy 75 KM. Fabia z takim silnikiem
kosztuje 46.700 zł.
Fot. SKODA

W całej Unii Europejskiej (UE) widoczny jest w ostatnich latach stopniowy wzrost sprzedaży samochodów z silnikami Diesla - w roku 2002 ponad 40 procent wszystkich samochodów osobowych sprzedanych w UE posiadały silniki wysokoprężne (źródło: "Association Auxiliaire de l’Automobile").

W Hiszpanii wzrost liczby zakupionych samochodów z silnikiem Diesla jest jeszcze wyraźniejszy. Do roku 1998 liczba sprzedawanych samochodów z silnikami benzynowymi była większa od liczby samochodów z silnikami Diesla, lecz od tego czasu z roku na rok coraz więcej nabywców decyduje się na diesla. W roku 2002 aż 57,3 procent wszystkich samochodów zarejestrowanych w Hiszpanii stanowiły diesle: w roku 2001 było to 51,7 procent.

W ubiegłym roku spośród łącznej liczby niemal 1.332 tys. samochodów osobowych zarejestrowanych w Hiszpanii, około 762 tys. stanowiły diesle, zaś 570 tys. samochody z silnikami benzynowymi.

W roku 2003 diesle stanowiły ponad 70 procent pojazdów sprzedanych przez SEAT-a i prawie 82 procent egzemplarzy modelu león sprzedanych dotychczas w tym roku wyposażonych było w silniki TDi, co świadczy o wysokim stopniu akceptacji dla tych wyjątkowo udanych silników, zarówno z punktu widzenia ich osiągów, jak i niskiego zużycia paliwa.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości