Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Oszczędzaj paliwo

Data publikacji: Autor: Piotr Robakowski

Rzadko podczas jazdy udaje się nam osiągnąć podawane przez producenta zużycie paliwa. To ile pali nasz pojazd w dużym stopniu zależy od nas samych.

Jednym argumentów przemawiającym za wyborem samochodu nowego lub używanego jest zużycie paliwa. Nie dajmy się jednak zwieść obietnicom producentów. Większość wyników niewiele ma wspólnego z rzeczywistością, a ich ustalanie odbywa się w trudnych do osiągnięcia warunkach. Podczas prób wszystko jest zaplanowane - temperatura powietrza, stan dróg, stan ogumienia, obciążenie pojazdu. Wystarczy że podczas jazdy na dystansie 100 kilometrów ze średnią prędkością 90 km/h będziemy musieli kilka razy przyhamować, a już wynik naszego testu znacznie będzie się różnił od danych fabrycznych.

Zasady jazdy
Oczywiście jest kilka zasad, których przestrzeganie pozwoli nam obniżyć zużycie paliwa i chociaż trochę zbliżyć się do danych fabrycznych. Nie należy ruszać zbyt gwałtownie, z piskiem opon - nie tylko rośnie wówczas gwałtownie zużycie paliwa, ale jeszcze dużo szybciej będziemy musieli wymienić opony. Raptowne przyspieszanie jest usprawiedliwione tylko wtedy, gdy jest to rzeczywiście niezbędne, np. przy wyprzedzaniu. Nie należy także - bawić się - pedałem gazu podczas postoju na światłach.

Unikaj wysokich obrotów - zwłaszcza zaraz po uruchomieniu silnika. Zanim osiągnie on właściwą temperaturę pracy (ważne szczególnie zimą) trzeba przejechać często kilka kilometrów. Ruszanie z miejsca z pedałem gazu w podłodze powoduje wzrost chwilowego zużycia paliwa nawet do 80 l/100 km. Nie należy także tuz po uruchomieniu silnika włączać ogrzewania - wówczas wydłuża się czas nagrzewania silnika i wnętrza. Najlepiej zrobić to gdy drgnie wskazówka temperatury silnika - szybciej wówczas nagrzejemy kabinę pasażerską. Używaj właściwego biegu - za niski bieg przy danej prędkości powoduje zwiększone zużycie paliwa, zbyt wysoki (np. piąty przy 40 km/h) męczy silnik.

Bagażnik też ważny
Zdejmij bagażnik dachowy - jeśli nie zamierzasz używać bagażnika dachowego zdejmij go, gdyż powoduje on zwiększone nawet o litr zużycie paliwa. Różnica rośnie wraz ze wzrostem prędkości - w czasie jazdy autostradą z prędkością ponad 100 km/h sięga nawet 2 litrów, zależnie od wielkości auta i bagażnika. Zamknij okno - otwarte okno powoduje zwiększone opory i tym samym wzrost zużycia paliwa. Mało kto zdaje sobie sprawę, że stawia ono opór podobny do zamontowanego na dachu bagażnika.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości