Wszystko
o samochodach

Przepisy / Ubezpieczenia

Oszustwa na polisach OC kosztują miliony

Data publikacji: Autor: (PP)

Wyreżyserowane stłuczki, montaż uszkodzonych elementów w rozbitych autach, sfingowane kradzieże - repertuar oszustów jest spory, fot. archiwum Tylko w 2013 roku firmy ubezpieczeniowe w Polsce wykryły ponad 8 tysięcy przypadków wyłudzeń, na łączną kwotę 130 mln zł. To znacznie więcej, niż rok wcześniej. Najczęściej Polacy oszukują ubezpieczycieli na szkodach komunikacyjnych, wypłacanych z tytułu obowiązkowych polis OC i dodatkowych AC - informuje "Gazeta Wyborcza".

Wyreżyserowane stłuczki, montaż uszkodzonych elementów w rozbitych autach, sfingowane kradzieże - repertuar oszustów jest spory, fot. archiwumW tym celu najczęściej pozorują stłuczki samochodowe. Auta, które zostały rozbite już wcześniej, podstawiane są na miejsce, gdzie według zeznań kierowców doszło do wypadku. Zdarza się, że w tym procederze biorą udział także osoby z branży ubezpieczeniowej.

W razie potrzeby, do sprawnych aut montowane są również zniszczone elementy zewnętrzne, dzięki czemu w prosty sposób możliwe jest zwiększenie zakresu uszkodzeń, a tym samym wyższa wypłata ubezpieczenia. Popularne są także fałszywe zawiadomienia o kradzieży pojazdu, podczas gdy samochody te zostały wcześniej rozebrane na części bądź sprzedane w całości.

Towarzystwa ubezpieczeniowe zamierzają walczyć z tym procederem. W tym celu powołana zostanie Baza Zdarzeń i Szkód, w której analizowana będzie historia ubezpieczeniowa i klientów. Ma to usprawnić działanie firm z branży ubezpieczeniowej i zwiększyć szanse na wykrycie wyłudzeń.

Szacuje się, że średnia wypłata odszkodowania z tytułu autocasco, które zostało wypłacone niesłusznie, przekracza 18 tys. zł. W przypadku OC, kwota ta oscyluje wokół 11 tys. zł. Wysokość i liczba odszkodowań ma wpływ na wysokość składek ubezpieczeniowych. Oszustwa powodują więc wzrost cen polis OC i AC.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ocac (gość)

    Ile kosztują klientów oszustwa firm ubezpieczeniowych z tytułu OC i AC ? wycenimy na 1/3 kosztów, jak się będzie awanturował to dorzucimy kilka stówek a jak chce rzeczywiste koszty to niech idzie do sądu.

  • bryan (gość)

    @ocac ma100%racji. Niestety jest tak iż straty ubezpieczycieli to mały pikuś w stosunku do strat ubezpieczonych kierowców jeśli chodzi o"przekręty'wOWU, dwuznaczność interpretacji, pernamentne nękanie pokrzywdzonych m.in.typu"tam są dzwi"czy'to proszę do sądu"licząc iż petent zrezygnuje a jeśli nie zrezygnuje to przynajmniej kasa w ubezpieczalni, która miałaby pójść do rąk petenta to na czas długiego przewodu sądowego, to rosną procenty na korzyść ociągającego się ubezpieczyciela i o tym się szerzej nie mówi oraz nie oszukujmy się, że to generalnie ubezpieczyciele pierwsi na wielką skalę zaczęli. Nie zapominajmy, że kosztem pokrzywdzonych kierowców tajemnicą poliszynela są przypadki iż ubezpieczycielowi"bossowie"zawierają po"kolesiostwu"kontrakty na wyższe koszta, który płaci poszkodowany nie mający praktycznie nicDO POWIEDZENIAde facto ubezpieczyciel i kontrahent świadomie narażają na gigantyczne koszta ubezpieczonych a sami czerpią nie małe korzyści, aNIKczy rząd nic z tego nie robi.

  • lordofchaos (gość)

    z czyms takim sie spotkalem sasiadka rozbila auto zdecydovala sie na naprave z AC varsztat vycenil to na 3,5tys. i mialo to byc zrobione bez-kosztovo warsztat zalatvil rzeczoznavce itp. itd. sasiadce umarl telefon i przez kilka dni byla "poza siecia" po tygodniu dzvoni ubezpieczyciel i pyta o nr konta bo szkoda zostala uznana, sasiadka movi ze to povinno zostac przelane do varsztatu ale pyta sie jaka to kvota, a ubezpieczyciel movi z to 8tys. !!!???!!! to podala nr konta * warsztat i rzeczoznavca chcieli orznac i ubezpieczyciela i sasiadke PRZEZ TAKIE PRAKTYKI OC i AC KOSZTUJA KROCIE

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości